Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wnioski z rezerwy na uzupełnienie świadczenia "na start" do 7 października

Wnioski z rezerwy na uzupełnienie świadczenia fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało drobną, ale istotną zmianę w procedurze pozyskiwania pieniędzy z rezerwy subwencji oświatowej na rok 2019. MEN proponuje zmianę terminu dla kryterium VIII "Inne zadania o jednorazowym charakterze". Ministerstwo zakłada, że samorządy, które otrzymają w ramach podziału zwiększonej subwencji pieniądze niższe od realnie wypłaconych na świadczenie dla stażystów, będą mogły wnioskować o dofinansowanie wydatków z tym związanych z rezerwy subwencji oświatowej własnie w ramach kryterium VIII. Informacja o liczbie nauczycieli stażystów, na których została naliczona dodatkowa kwota subwencji, ma być przekazana na tzw. metryczce, która będzie udostępniona dla jst w SIO w strefie dla zalogowanych. Aby umożliwić składanie wniosków o pieniądze z rezerwy na ten cel MEN proponuje przedłużenia terminu z 13 września na 7 października br.

Jak wyjaśnia MEN, złożenie wniosku zgodnie z załączonym załącznikiem nie będzie wymagało od jednostki samorządu terytorialnego wyliczenia konkretnej kwoty. Należy podać tylko liczbę stażystów, którym świadczenie zostało wypłacone. Kwotę zwiększenia subwencji z tego tytułu wyliczą urzędnicy ministerstwa. Informację o liczbie nauczycieli stażystów, która była podstawą do wyliczenia dodatkowej kwoty subwencji oświatowej na rok 2019 zostanie udostępniona w strefie dla zalogowanych w formie tzw. metryczki po przekazaniu pieniędzy organowi prowadzącemu przez Ministerstwo Finansów.

Mechanizm naliczania dodatkowej kwoty na podwyżki, zgodny z rozporządzeniem z 27 sierpnia br., zakłada, że podział jest dokonany w oparciu o liczbę uczniów przeliczeniowych w szkołach publicznych wg stanu na 30.09.2018 r. Ten sposób dzielenia subwencji jest kontynuacją dotychczasowego i zapewnia proporcjonalny do skali zadań oświatowych podział pieniędzy. Ponieważ liczba uczniów przeliczeniowych na 30.09.2018 pozostanie niezmienna nie ma uzasadnienia do składania wniosku o wzrost zadań z tego tytułu. Liczba nauczycieli stażystów natomiast przyjęta do kalkulacji z poprzedniego roku szkolnego może być wyższa od liczby stażystów, którym wypłacono dodatek w bieżącym roku szkolnym, stąd konieczność zrekompensowania jednostkom samorządu terytorialnego dodatkowego wydatku.

Sob., 14 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża