Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie zagub dziecka w sieci!

Nie zagub dziecka w sieci! fotolia.pl

Według najnowszych badań dzieci i młodzież spędzają w internecie średnio ponad cztery godziny dziennie. Mogą tam z łatwością dotrzeć do nieodpowiednich treści.

Z raportu z badania „Nastolatki 3.0” przygotowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK wynika, że co piąty młody człowiek w Polsce miał do czynienia z tak zwanymi patostreamami, czyli materiałami wideo epatującymi przemocą i wulgaryzmami. Dużym zagrożeniem w internecie jest również cyberprzemoc, do której zalicza się na przykład straszenie, poniżanie czy robienie zdjęć bez czyjejś zgody.

Nielegalne treści w internecie można zgłaszać między innymi do zespołu ekspertów NASK prowadzących punkt kontaktowy Dyżurnet.pl.

Rodzice poważnie nie doszacowują czasu korzystania z internetu przez dzieci – według nich przeciętnie jest to ok. 2,5 godziny na dobę, natomiast same nastolatki wskazują, że to średnio ponad 4 godziny dziennie.

Rodzicom wydaje się, że ich dzieci przestają być online o godz. 22.00 (tylko 1,8% rodziców zadeklarowało wiedzę, że ich dziecko korzysta z internetu o późniejszej porze). Z badań nastolatków wynika natomiast, że 7,7% z nich korzysta z internetu po godz. 22.00 (czasami aż do godzin porannych).

Patostreamy – młodzi ludzie oglądają je częściej, niż myślą ich rodzice:  11,8% rodziców stwierdziło, że ich dzieciaki oglądają patostreamy, tymczasem 23,4% (czyli ponad dwa razy więcej!) młodych ludzi zadeklarowało, że ogląda takie treści.

Aż 25,3% rodziców przyznaje, że nie wie, czy dziecko ogląda treści wulgarne i zawierające przemoc.

Według 84% rodziców ich dzieci nie doświadczyły przemocy słownej w internecie. Natomiast wskazania nastolatków sugerują, że tylko połowa z nich nie doświadczyła agresji internetowej (nastolatki – 51,2%). Co czwarty z nich był wyzywany online (26,8%) a co piąty ośmieszany w internecie (19,5%).

Ponad połowa (57,3% ) rodziców twierdzi, że ustala zasady korzystania z internetu, ale 65,3% dzieci zadeklarowało, że w ich domu nie ma takich reguł.

Co piąty rodzic (21,2%) jest przekonany, że stosuje system blokady ryzykownych treści w internecie, ale takich deklaracji nie potwierdzają same dzieci (nastolatki - 11,3%).

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało specjalną kampanię dotyczącą bezpiecznego korzystania z internetu „Nie zagub dziecka w sieci”, w ramach której powstały materiały o tym, jak opiekować się dziećmi w świecie online.

„Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci” to ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Program zakłada koordynację działań w tym zakresie, a także szerzenie wiedzy o zagrożeniach w sieci.

Źródło: MIiR, MC

Pt., 30 Sp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska