Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Miasta chcą więcej pieniędzy na oświatę

Miasta chcą więcej pieniędzy na oświatę fotolia.pl

ZMP oczekuje korekty wysokości środków przekazywanych samorządom w ramach subwencji oświatowej w 2019 r. o łączną kwotę 2,1 mld zł - pisze Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP w piśmie do MEN.

Związek Miast Polskich nie akceptuje propozycji podziału subwencji oświatowej przedstawionej w projekcie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2019.

Zgodnie z art. 164 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań.

Tym samym, decyzja ustawodawcy o podwyższeniu od 1 września 2019 r. wynagrodzeń nauczycielskich, wprowadzenie podwyższonych standardów finansowania dodatków za wychowawstwo oraz wprowadzenie nowego dodatku dla nauczycieli stażystów, winno wiązać się z automatyczny zapewnieniem samorządom dodatkowych środków finansowych w pełni rekompensujących skutki wymienionych zmian.

Z informacji przekazywanych przez resort edukacji wynika jednoznacznie, że na pokrycie skutków ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw potrzebna jest kwota wyższa niż planowane przez rząd zwiększenie subwencji oświatowej o 1 mld złotych.

Według Związku Miast Polskich niedoszacowanie to wyniesie w 2019 roku ponad 0,5 mld zł. Pogłębi to wcześniejsze niedoszacowanie środków na podwyżki płac nauczycielskich wprowadzanych w 2018 roku ( 600 mln zł) oraz w pierwotnie w 2019 roku (1 mld zł).

Więcej na miasta.pl.

Czw., 8 Sp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska