Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego

Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego fotolia.pl

W Monitorze Polskim opublikowana została prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego tutaj. Automatyk, technik mechatronik, technik programista, to wybrane zawody, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na pracowników. Prognoza pokazuje zapotrzebowanie na zawody na okres pięciu lat, przy uwzględnieniu różnych dostępnych źródeł danych ekonomicznych, demograficznych i edukacyjnych na poziomie ogólnokrajowym i regionalnym, w przekroju branżowym.

Materiał opracowany został przez Instytut Badań Edukacyjnych na podstawie statystyki publicznej oraz danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Systemu Informacji Oświatowej. Jak informuje MEN, ważną rolę odegrały również opinie rad sektorowych do spraw kompetencji, a także opinie ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego.

Prognoza stanowi syntetyczne ujęcie różnych źródeł opisujących tendencje na rynku pracy w kontekście strategii rozwoju państwa i regionów. Celem prognozy jest dostarczenie przesłanek do kształtowania oferty szkolnictwa branżowego adekwatnie do potrzeb krajowego i wojewódzkiego rynku pracy. Dokument jest uporządkowanym alfabetycznie wykazem zawodów szkolnictwa branżowego, dla których ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na pracowników na krajowym rynku pracy. W prognozie zawarte są też zawody, dla których prognozowane jest istotne i umiarkowane zapotrzebowanie na pracowników na poszczególnych wojewódzkich rynkach pracy.

Zwiększona subwencja

Ministerstwo przypomina, ze w ramach znowelizowanych przepisów Prawa oświatowego, na 2020 rok samorządy mają otrzymać zwiększoną subwencję oświatową na szkoły kształcące w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy, wskazane w prognozie. Dzięki opublikowanemu dokumentowi szkoły i organy prowadzące będą mogły zaplanować zawody, które będą uruchamiane w nowym roku szkolnym. Decyzje podejmowane w tym zakresie uwzględnią zróżnicowany sposób finansowania tych zawodów. Podział subwencji co roku dotyczyć będzie uczniów rozpoczynających naukę w danym zawodzie i uwzględniany do końca cyklu kształcenia.

MEN informuje również o wprowadzonym nowym kryterium do podziału subwencji. Polega ono na zróżnicowaniu kwot ustalanych na uczniów objętych kształceniem zawodowym w zawodach szkolnictwa branżowego o szczególnym znaczeniu dla kultury i dziedzictwa narodowego. W najbliższych tygodniach ma ukazać się wspólne obwieszczenie MEN i MKiDN w sprawie wykazu zawodów szkolnictwa branżowego o szczególnym znaczeniu dla kultury i dziedzictwa narodowego. Zawody te otrzymają zwiększone dofinansowanie.

Czw., 16 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża