Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W sprawie liczby dzieci niepełnosprawnych w oddziałach szkolnych

W sprawie liczby dzieci niepełnosprawnych w oddziałach szkolnych fotolia.pl

- Istnieje uzasadniona potrzeba zmiany obecnie obowiązujących przepisów w zakresie liczby dzieci i młodzieży w oddziałach szkół specjalnych oraz zwiększenia subwencji oświatowej poprzez ustanowienie wyższych wartości wag w kategorii uczniów z niepełnosprawnościami, które to wagi również od wielu lat nie ulegają zmianie. – wynika ze stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego z 15 marca.

Konwent podaje, że w chwili obecnej trwają prace nad nowym rozporządzeniem resortu edukacji sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Jednak projekt ten nie skupia się na problemie zmiany przy określaniu liczebności w oddziałach szkół specjalnych.

Jak oceniają samorządowcy, w związku z obecną regulacją prawną organy prowadzące szkoły zmuszone są do zwiększenia nakładów finansowych na edukację specjalną. Dla przykładu w przypadku szesnasto - osobowego oddziału dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, przyjęcie jednego ucznia z niepełnosprawnością sprzężoną powoduje konieczność podziału z jednego na dwa oddziały. Powoduje dwukrotny wzrost kosztów kształcenia. Takie zwiększenie liczby oddziałów powoduje również problemy lokalowe zarówno w salach lekcyjnych jak i internacie. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki realnym staje się fakt, iż organy prowadzące szkoły będą zmuszone znacznie ograniczyć ofertę edukacyjną. – twierdzą starostowie.

Dlatego też, istnieje uzasadniona potrzeba zmiany obecnie obowiązujących przepisów w zakresie liczby dzieci i młodzieży w oddziałach szkół specjalnych oraz zwiększenia subwencji oświatowej poprzez ustanowienie wyższych wartości wag w kategorii uczniów z niepełnosprawnościami, które to wagi również od wielu lat nie ulegają zmianie.

Pt., 5 Kw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska