Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawa uczniów pełnoletnich

Prawa uczniów pełnoletnich fotolia.pl

Pełnoletni uczeń nie musi przynosić do szkoły usprawiedliwień od rodziców. Nie musi także pokazywać rodzicom swoich stopni. Jeżeli statut szkoły stanowi inaczej - należy na to zwrócić uwagę kuratorium - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Na ignorowanie przez szkoły faktu uzyskania pełnoletności uczniowie liceów i techników skarżą się Rzecznikowi Praw Obywatelskich - Adamowi Bodnarowi na prawie każdym spotkaniu. Rzecznik zwrócił się zatem do kuratoriów oświaty w całej Polsce, ile takich spraw od rodziców i uczniów dostają. Z odpowiedzi wynika, ze do władz oświatowych problem jeszcze nie dotarł.

Pytania od osób które przekroczyły próg pełnoletności, na spotkaniach z RPO padają regularnie. Najczęściej są to pytania: Dlaczego pełnoletni uczeń sam nie może usprawiedliwić swojej nieobecności w szkole? Dlaczego zgodę na wyjście ze szkoły, zwolnienie z lekcji czy udział w wycieczce ma wydawać rodzic? Dlaczego rodzic ma być informowany o zachowaniu w szkole osoby dorosłej? Dlaczego nauczyciel zabiera dorosłemu uczniowi telefon?

Rzecznik odpowiada uczniom: w szkole obowiązuje wszystkich statut (tak stanowi prawo oświatowe). Ale statut nie może ograniczać praw, które daje człowiekowi Kodeks cywilny. A ten stwierdza, że pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności (art. 11).

Rzecznik stoi na stanowisku, że z chwilą uzyskania pełnoletności uczeń może samodzielnie wpływać na swoją sytuację prawną, kształtowaną dotychczas w wyniku działania jego przedstawicieli ustawowych. Co do zasady więc pełnoletnia osoba powinna mieć prawo odmowy zgody na udzielanie informacji rodzicom o wynikach w nauce, usprawiedliwiania nieobecności, czy też dysponowania własnością. Rzecznik zdaje sobie sprawę, że decyzje o umieszczeniu zakazów w statucie szkoły podyktowane są względami bezpieczeństwa oraz istnieniem po stronie rodziców obowiązku alimentacyjnego względem dzieci (również pełnoletnich), które nie są jeszcze w stanie utrzymywać się samodzielnie. Zgadza się jednakże z oceną skarżących, że niektóre z tych zakazów nadmiernie ingerują w wolność pełnoletnich uczniów.

Zatem RPO informuje wszystkich zainteresowanych uczniów, że jeżeli przepisy statutu budzą ich wątpliwości co do zgodności z prawem, można zwrócić się w tej sprawie do odpowiedniego kuratora oświaty.

Źródło: RPO

Sob., 9 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek