Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co skontroluje UODO w 2019 r.

Co skontroluje UODO w 2019 r. fotolia.pl

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdziła roczny plan kontroli sektorowych. W 2019 r. UODO zweryfikuje przetwarzanie danych osobowych m.in. w sektorze zdrowia, zatrudnienia i szkolnictwa.

Sprawdzi, jak szkoły i placówki oświatowe radzą sobie z przetwarzaniem danych osobowych rejestrowanych za pomocą systemu monitoringu wizyjnego (cd. sektora rozpoczętego w IV kwartale 2018).

Skontroluje, jak pracodawcy przetwarzają dane osobowe rejestrowane za pomocą systemu monitoringu wizyjnego oraz jak wygląda przetwarzanie danych w związku z rekrutacją.

Podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych mogą się spodziewać weryfikacji w zakresie przetwarzanie danych osobowych w związku z udostępnianiem dokumentacji medycznej w ramach realizacji praw pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.

Pracownicy UODO sprawdzą też, czy udostępnianie danych w Biuletynie Informacji Publicznej przez podmioty do tego zobowiązane nie narusza przepisów o ochronie danych osobowych.

W 2019 r. UODO przyjrzy się również bliżej takim podmiotom, jak: Policja, Straż Graniczna i areszty śledcze, sprawdzając zastosowanie przez nie środków technicznych i organizacyjnych mających na celu zabezpieczenie przed nieuprawnionym dostępem, kopiowaniem, zmienianiem czy usuwaniem danych.

Ponadto UODO będzie kontynuował kontrole z 2018 r., które dotyczą m.in. miejskiego monitoringu wizyjnego.

Szczegółowy plan kontroli sektorowych UODO na rok 2019 dostępny jest tutaj.

Pt., 25 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska