Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odmowa przyznania środków na kontynuowanie nauki tylko dobrze uzasadniona

Odmowa przyznania środków na kontynuowanie nauki tylko dobrze uzasadniona fotolia.pl

Odmawiając podmiotowi ubiegającemu się o pomoc pieniężną na kontynuowanie nauki tudzież zawieszając taką pomoc - organ musi ściśle działać w granicach wyznaczonych przez ustawodawcę.

Każda bowiem z powyżej przytoczonych przesłanek wymaga jasnego jej wskazania i udokumentowania jej wystąpienia, czego w przedmiotowej sprawie nie uczynił organ pierwszo instancyjny a zaaprobował to organ odwoławczy.

Tymczasem zestawienie stanu faktycznego występującego w rozpatrywanej sprawie oraz stanu normatywnego pozwala uznać, że organy administracji publicznej odmówiły przyznania skarżącej pomocy na kontynuowania nauki bez odwołania się do określonej normy prawnej, a w zasadzie przyjdzie stwierdzić, że w sytuacji faktycznej występującej u skarżącej brak jest takiej normy prawnej, ponieważ spełnia prawem przewidziane wymogi do jej otrzymania, jak również nie występuje żadna przesłanka negatywna uniemożliwiająca jej przyznanie względnie zawieszenie prawa do tej formy wsparcia - a bynajmniej nie została dowiedziona. W konsekwencji uznać należy, że rozstrzygnięcie organów administracji narusza przepisy prawa materialnego normujące zasady przyznawania pomocy na kontynuowanie nauki.

Warunkiem przyznania pomocy na kontynuowanie nauki, który ziścił się w przedmiotowej sprawie, ale i na usamodzielnienie, jest złożenie wniosku oraz posiadanie zatwierdzonego indywidualnego programu usamodzielnienia, określającego w szczególności:

  1. zakres współdziałania osoby usamodzielnianej z opiekunem usamodzielnienia,
  2. sposób uzyskania przez osobę usamodzielnianą wykształcenia lub kwalifikacji zawodowych, pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych oraz w podjęciu przez osobę usamodzielnianą zatrudnienia.

Ponadto rację mają organy, że pomoc na kontynuowanie nauki przyznaje się osobie usamodzielnianej, jeżeli kontynuuje naukę: w szkole; w zakładzie kształcenia nauczycieli; w uczelni; na kursach, jeśli ich ukończenie jest zgodne z indywidualnym programem usamodzielnienia; u pracodawcy w celu przygotowania zawodowego - jednakże jakby pomijają, że w przedmiotowej sprawie, i ten warunek został spełniony. Szkoła florystyczna, w której naukę pobierała stronę była ww placówką. Nadto pomoc na kontynuację nauki przyznaje się na czas nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez osobę usamodzielnianą 25 roku życia. Pomoc przysługuje w czasie trwania odpowiednio roku szkolnego, roku akademickiego, kursu albo przygotowania zawodowego. Osoba usamodzielniana otrzymująca pomoc pieniężną na kontynuowanie nauki jest obowiązana przedłożyć, nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, zaświadczenie stwierdzające kontynuowanie nauki.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 listopada 2018 r. IV SA/Gl 732/18

Źródło: CBOSA

Sob., 8 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk