Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dziedzictwo i pamięć Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej - II Muzealne Spotkania z Kresami

Dziedzictwo i pamięć Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej - II Muzealne Spotkania z Kresami fotolia.pl

18 maja br. o godzinie 17.30 w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się prezentacja wyjątkowej publikacji: „Dziedzictwo i pamięć Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. II Muzealne Spotkania z Kresami” wydanej przez Muzeum Niepodległości a dofinansowanej ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Kresy Wschodnie wciąż mają licznych miłośników i entuzjastów, nie tylko wśród tych, dla których stanowią naturalne sentymentalne wspomnienie swojego „raju utraconego”, lecz także ludzi, których fascynuje kresowy krajobraz, mityczne miejsca ważnych wydarzeń historycznych i urodzenia sławnych ludzi, niepowtarzalne zabytki a także trudno definiowalna „kresowość”, wyrażająca się w barwnej opowieści, facecji, gawędzie, pieśni. Wszyscy oni odnajdą w tej imponującej, kilkusetstronicowej księdze jakiś fragment świata, dziś wprawdzie już jakoś przebrzmiałego, lecz wciąż przecież zasilającego życiodajnymi sokami kulturę polską.

Publikacja jest pokłosiem konferencji o tematyce kresowej, zorganizowanej przez Muzeum Niepodległości. Zamieszczone w niej teksty są efektem pracy i pasji specjalistów w zakresie historii, etnografi i i sztuki. Ukazuje stan badań nad zgromadzonymi w muzeach kolekcjami i zbiorami oraz pozwala na wyrobienie sobie orientacji odnośnie zbiorów dotyczących Kresów, rozproszonych w różnych placówkach muzealnych. Jak pisze dr Joanna Załęczny – książka stanowi cenne źródło wiedzy na temat ludzi, miejsc i wydarzeń związanych z Kresami a jej wartość podnosi fachowość i emocjonalne zaangażowanie autorów. Czytelnik ma ponadto okazję do zapoznania się z bogatą ikonografią, często jeszcze nigdzie niepublikowaną, znaną dotąd jedynie muzealnikom.

Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zapraszają wszystkich zainteresowanych na prezentację powyższej publikacji 18 maja br. na godzinę: 17.30 do Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni znajdującego się na ulicy Rynek 20.

Czw., 10 Mj. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa