Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związek Nauczycielstwa Polskiego pisze do Premiera M. Morawieckiego

Związek Nauczycielstwa Polskiego pisze do Premiera M. Morawieckiego fotolia.pl

Związek Nauczycielstwa Polskiego z  coraz  większym  niepokojem  obserwuje  skutki  wdrażanej od 1 września 2017 roku reformy strukturalnej i programowej w oświacie.

W liście do Premiera M. Morawieckiego ZNP pisze:

"Efekty, po 100 dniach od wdrożenia zmian, zaprzeczają składanym przez minister edukacji Annę Zalewską deklaracjom i zapewnieniom, że dobra zmiana w oświacie to gwarancja poprawy jakości kształcenia i warunków nauki, a także gwarancja znaczącego wzrostu wynagrodzeń pracowników oświaty. Reformatorzy, nadając reformie błyskawiczne tempo, spowodowali chaos organizacyjny i programowy w polskiej szkole. Nie tylko tempo, ale również zakres oraz sposób przygotowania i wdrożenia zmian wzbudził i nadal wzbudza poważne zastrzeżenia.

Od 1 stycznia 2018 r. środowisko oświaty czekają kolejne zmiany - wejdzie w życie nowelizacja pragmatyki zawodowej nauczycieli. Zmiany nastąpią między innymi w obszarze awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli. W czasie prac parlamentarnych przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego wielokrotnie zwracali uwagę na nieprzemyślane i złe rozwiązania zawarte w tej nowelizacji. Mimo, że zmiany w  Karcie Nauczyciela zostały przez Prezydenta  Rzeczypospolitej Polskiej zaakceptowane, widzimy jeszcze szansę zatrzymania regulacji godzących w zawód nauczyciela.

Z niepokojem środowisko pracowników oświaty patrzy na obszar związany z finansowaniem zadań oświatowych, w tym skalę wzrostu wynagrodzeń. Nie rozumiemy dlaczego, mimo wdrażanej reformy, nakłady na oświatę w roku 2018 maleją w stosunku do Produktu Krajowego Brutto, w porównaniu do roku  2017. Nie rozumiemy dlaczego subwencja oświatowa na rok 2018 wzrasta tylko o  0,1 proc.?

Nie rozumiemy dlaczego samorządy nie otrzymują środków finansowych w wysokości umożliwiającej realizację wszystkich zadań oświatowych, w tym między innymi zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Nauczyciele realizujący tego rodzaju zadania, zgodnie z prawem, powinni otrzymać wynagrodzeni, niestety w wielu przypadkach pracują nieodpłatnie.

Nie rozumiemy dlaczego mający nastąpić wzrost wynagrodzeń nauczycieli rozłożony jest na trzy lata po 5 proc. w każdym roku, a najbliższa podwyżka płac obowiązywać będzie od 1kwietnia 2018 r. Nauczyciele otrzymują coraz więcej obowiązków, realizują coraz więcej zadań, niestety, w ślad za tym nie następuje  odpowiedni   wzrost   wynagrodzeń.   Negatywnie  oceniamy   propozycję   dodatku za wyróżniającą  pracę,  który  otrzymają  od  roku  2022  wyłącznie  nauczyciele  dyplomowani, po spełnieniu określonych kryteriów. Tego rodzaju regulacja przyczyni się do podziału środowiska.

W tej sytuacji prosimy Pana Premiera o możliwość rozmowy, a tym samym o spotkanie w dogodnym dla Pana terminie. Uważamy, że jest jeszcze czas, aby zatrzymać złe rozwiązania, a jednocześni e zapobiec niepotrzebnym niepokojom społecznym."

Źródło: ZNP

Pt., 5 St. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun