Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi nie będą odseparowywani - ważny komunikat MEN

Uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi nie będą odseparowywani - ważny komunikat MEN fotolia.pl

W dniu 24 sierpnia 2017 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej na swoich stronach internetowych opublikowało stanowisko dopuszczające włączanie uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi do oddziałów specjalnych obejmujących innych uczniów – o ile tylko wszyscy uczniowie realizują taką samą podstawę programową kształcenia ogólnego.

Jest to odpowiedź na problem zgłoszony przez przedstawicieli Związku Powiatów Polskich pod koniec lipca i szczegółowo omówiony na posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej w dniu 23 sierpnia 2017 roku. Ze względu na przyjęty sposób zredagowania przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli część kuratorów oświaty stanęła na stanowisku, zgodnie z którym uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi musieli się uczyć wyłącznie we własnym gronie – w oddziałach specjalnie dla nich utworzonych. Sytuacja taka w oczywisty sposób była szkodliwa dla ich rozwoju.

Komunikat MEN wyjaśnia tą kwestię jednoznacznie. Należy zakładać, że kuratorzy oświaty dostosują się do zaleceń danych przez Ministerstwo.

Niedz., 27 Sp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski