Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jakie emerytury dla nauczycieli – broszura, szkolenia i konsultacje

Jakie emerytury dla nauczycieli – broszura, szkolenia i konsultacje fotolia.pl

Nauczyciele urodzeni  po 1948 r. mają kilka możliwości, żeby przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Mogą oni, złożyć wniosek o:

  • emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze,
  • emeryturę nauczycielską,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • emeryturę pomostową.

Jak każdy pracownik, także nauczyciel może również złożyć wniosek o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym. Do końca września 2017 r. obowiązuje tzw. podwyższony wiek emerytalny, który zależy od daty urodzenia. Od 1 października 2017 r. zmieni się wiek emerytalny. Kobiety będą mogły przejść na emeryturę, gdy skończą 60 lat, a mężczyźni – gdy skończą 65 lat.

Z myślą o nauczycielach ZUS przygotował broszurę informacyjną, w której wyjaśnia, na jakich zasadach mogą oni otrzymać takie świadczenia.

Publikacja jest dostępna tutaj.

W ramach współpracy ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w oddziałach ZUS odpowiadających Okręgom regionalnym ZNP dla nauczycieli i pracowników oświaty prowadzone są lokalne szkolenia oraz konsultacje merytoryczne w zakresie obowiązujących przepisów i wprowadzanych zmian prawnych.

W trakcie szkoleń można uzyskać informacje m.in. o tym, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela, kiedy można ubiegać się o świadczenie kompensacyjne, jakie dokumenty należy załączyć do wniosku, co to jest kapitał początkowy oraz dlaczego warto go wyliczyć już teraz. Można dowiedzieć się także, co w przepisach emerytalnych zmieni się od 1 października 2017 r. Ponadto, skorzystać można z indywidualnej porady eksperta ZUS, który odpowie na zadane pytania.

Od lipca w placówkach ZUS na interesantów będą czekać doradcy emerytalni.

Źródło: www.zus.pl

Pt., 30 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska