Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Majowy Zespół ds. Edukacji KWRiST

Majowy Zespół ds. Edukacji KWRiST fotolia.pl

23 maja br. w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.

Zespół pozytywnie zaopiniował następujące projekty aktów prawnych:

  1. Projekt ustawy o Narodowym Instytucie Technologicznym
  2. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej
  3. Projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych
  4. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego
  5. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych
  6. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw
    Przedstawiciel ZPP zgłosił uwagę do §16 ust. 3 z prośbą o doprecyzowanie pojęcia „znacznej liczby uczniów”. Jak wyjaśnił pracownik resortu edukacji rozporządzenie działa pierwszy rok, dlatego należy poczekać na dane z SIO i jeżeli okaże się, że będzie taka potrzeba to zostanie podjęta decyzja o zmianie ustawy i doprecyzowaniu tego pojęcia.
  7. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce
  8. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej.

Pracownik Ministerstwa w tym punkcie odniósł się do uwagi zgłoszonej przez województwo łódzkie, a dotyczącej doprecyzowania podmiotu wydającego zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym – zdaniem województwa należy ujednolicić zapisy z innymi rozporządzeniami tak, aby zaświadczenie lekarskie wydawane było przez lekarza medycyny pracy. Ministerstwo Edukacji przeanalizuje tę kwestię.

Przy okazji tego projektu strona samorządowa zwróciła także uwagę na kwestię komisji konkursowych, których składy w związku z ostatnimi zmianami w tym zakresie są bardzo rozbudowane. Minister Machałek w odpowiedzi wskazała, że przepis został zmieniony zgodnie z oczekiwaniami związków zawodowych ale praktyka pokazała, że działa on źle. Pani Minister oświadczyła także, że resort edukacji już rozważa zmiany w tym zakresie i doprecyzowanie, w ten sposób, że przepis ten będzie dotyczył związków zawodowych reprezentatywnych. Na postulat dotyczący ograniczenia udziału rodziców i rady pedagogicznej Pani Minister odpowiedziała, że nie ma ogólnej woli, żeby ograniczać uspołecznienie tego przepisu. Podkreśliła także, że wynika to z zasady, że samorząd to nie władza tylko wspólnota mieszkańców. Przedstawiciel ZPP zwrócił jednak uwagę, że nad rolą rodziców podczas konkursu należy rozmawiać, bo przede wszystkim nie są to osoby merytoryczne. Pani Minister podsumowując ten temat zaproponowała, że można zorganizować spotkanie dotyczące właśnie konkursów na dyrektorów szkół. Przedstawicielka UMP zasugerowała jeszcze, że konkursy te należałoby wystandaryzować i opracować nowy regulamin a także wprowadzić kartę do oceny kandydata, ponieważ dzisiejszy regulamin eliminuje bardzo dobrych kandydatów np. spoza danej szkoły. 

Zespół podzielił także kolejną transzę środków rezerwy, zgodnie z propozycjami MEN.

Ustalono, że zostanie zwiększona kwota na wyposażenie świetlic – do 25 tys. w gimnazjach przekształcanych na SP oraz na sanitariaty – do 30 tysięcy.

Ustalono także, że w pierwszej dekadzie czerwca MEN przekaże wnioski dotyczące wyposażenia sal lekcyjnych dla najmłodszych uczniów w SP powstałych z przekształcenia gimnazjów,  do zaopiniowania w trybie obiegowym, by przyspieszyć przekazywanie środków do JST; przy czym strona samorządowa zawnioskowała, że kwota na wyposażenie sali lekcyjnej powinna być wyższa niż 10 tysięcy złotych. 

W sprawach różnych Przedstawicielka UMP zgłosiła problem związany z przekształcaniem gimnazjów w szkoły podstawowe. Gimnazjum przekształci się w jednostkę budżetową, która z dniem 1 września będzie szkołą podstawową, przy której funkcjonować będą klasy dotychczasowego gimnazjum. Padło w związku z tym pytanie czy w tej sytuacji nie należałoby zmienić rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie klasyfikacji budżetowej poprzez wprowadzenie dodatkowego rozdziału pt. Oddziały klas gimnazjalnych działające przy szkole podstawowej. Jak podkreśliła Przedstawicielka UMP sprawy organizacyjno-finansowo-majątkowe muszą być zakończone do 31 sierpnia, dlatego samorządy pilnie oczekują pomocy w realizacji tych kwestii. Strona samorządowa zadeklarowała, że skieruje pismo w tej sprawie do Ministra Finansów. Sprawa ma zostać przeanalizowana i resort finansów przekaże odpowiedź.

Pt., 26 Mj. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka