Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wdrożyć programowanie w edukacji

Wdrożyć programowanie w edukacji fotolia.pl

Resort edukacji zachęca dyrektorów i nauczycieli szkół publicznych do udziału w pilotażowym wdrożeniu programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach.

Celem pilotażu jest sprawdzenie, jak wprowadzenie programowania do placówek działa w praktyce szkolnej. MEN podkreśla, że programowanie może być nauczane na podstawie obowiązującej podstawy programowej zajęć komputerowych i informatyki. Warunkiem koniecznym jest przygotowanie przez nauczycieli i zatwierdzenie przez dyrektorów szkół autorskich programów nauczania. Pedagodzy przy tworzeniu autorskich programów nauczania mają do dyspozycji projekt podstawy programowej z informatyki, opracowany przez Rady ds. Informatyzacji Edukacji.

Szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych mogą zgłaszać informacje o realizacji autorskich programów nauczania dotyczących programowania.

Kuratorzy oświaty będą przyjmować zgłoszenia do udziału w pilotażu od nadzorowanych szkół od 13 maja 2016 r.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie ministerstwa edukacji oraz na stronach kuratoriów oświaty.
Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiedziały wprowadzenie nauczania programowania do edukacji formalnej.

Czas pilotażu: 1 rok z możliwością przedłużenia do 3 lat. Początek pilotażu: 1 września 2016 r. Celem głównym pilotażu jest sprawdzenie w praktyce szkolnej wprowadzenia programowania do szkół w formie innowacji pedagogicznej. W pilotażu może uczestniczyć każda szkoła.

Cele szczegółowe pilotażu to:

  • Testowanie dostępnych rozwiązań wprowadzających nauczanie programowania do edukacji formalnej, w tym programów nauczania opartych na projekcie nowej podstawy programowej oraz rekomendowanie do powszechnego wdrożenia najskuteczniejszych metod i technik kształcenia i samokształcenia uczniów i nauczycieli,
  • Uruchomienie narzędzi wsparcia dla nauczycieli informatyki i edukacji wczesnoszkolnej ułatwiających samokształcenie, kształcenie wzajemne oraz inne formy doskonalenia zawodowego.

Źródło: men.gov.pl, samorzad.pap.pl

Śr., 18 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun