Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dzieci w Europie owocami i warzywem pachnące

Dzieci w Europie owocami i warzywem pachnące fotolia.pl

O 20 mln euro do 250 mln euro rocznie wzrośnie unijny budżet na dystrybucję mleka, owoców i warzyw w szkołach oraz uczenie dzieci zasad zdrowego odżywiania się. Wzrost wydatków na ten program - w porozumieniu z ministrami krajów unijnych - przegłosował Parlament Europejski.

- Zdrowa zbilansowana dieta jest podstawą dobrego zdrowia, niestety w UE spada spożycie owoców, warzyw oraz mleka. Dlatego wzmocnienie programu dystrybucji owoców i mleka w szkołach poprzez zwiększenie jego budżetu oraz położenie nacisku na edukację żywieniową w ramach programu jest dla nas niezwykle ważne – argumentował odpowiedzialny za zmianę przepisów Marc Tarabella, eurodeputowany z Belgii.

Państwa członkowskie, które przystąpią do tego dobrowolnego programu pomocy, zobowiążą się do promowania zdrowszych nawyków żywieniowych, promowania lokalnej żywności, ekologicznego rolnictwa oraz walki z marnowaniem jedzenia. Dzieci powinny również lepiej zrozumieć, na czym polega hodowla i uprawa, na przykład poprzez wizyty w gospodarstwach.

Roczny fundusz przeznaczony na mleko w szkołach wynosi 100 mln euro, a na owoce i warzywa 150 mln euro.
Polska jest jednym z większych beneficjentów programu. Z danych Komisji Europejskiej w roku szkolnym 2015/16 nasz kraj otrzymał na owoce i warzywa dla dzieci ponad 18 mln euro, co oznacza sfinansowanie 88 proc. kosztów tego programu. Więcej dostali tylko Niemcy (29 mln euro) i Włosi (prawie 27 mln euro).

Więcej świeżych owoców i warzyw

Posłowie PE wprowadzili też zmiany w liście produktów finansowanych ze środków unijnych. Według nowych regulacji najważniejsze będzie dostarczenie dzieciom świeżych produktów i tych lokalnych. Mniej będzie produktów przetworzonych, takich jak zupy, kompoty, soki, jogurty czy sery.

Z programu wykluczone zostają wyroby ze słodzikami oraz sztucznymi polepszaczami smaku. Produkty z małą ilością dodanego cukru, soli lub tłuszczu będą mogły zostać częścią programu w drodze wyjątku.

Według unijnych statystyk spożycie owoców, warzyw i mleka stale spada na terenie UE. Ponad 20 milionów dzieci ma nadwagę, a nastolatki jedzą średnio tylko od 30 proc. do 50 proc. zalecanej dziennej ilości owoców i warzyw.

Nowe regulacje dotyczące  tego programu wejdą w życie od 1 stycznia 2017 roku.
 
Źródło: polsatnews.pl

Śr., 16 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun