Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zwycięzcy Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2016

Zwycięzcy Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2016 fotolia.pl

Znamy wyniki 18 edycji Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2016, przygotowanego przez Perspektywy. XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie jest najlepszym liceum ogólnokształcącym, a Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie najlepszym technikum.

Szczecińskie LO, które w latach 2004-2010 siedem razy z rzędu zajmowało pierwsze miejsce, triumfalnie powróciło na  najwyższe podium po kilku latach zbierania sił w tej ogólnopolskiej konkurencji. Natomiast zwycięstwo technikum w Kleszczowie, które po raz pierwszy pojawiło się  w rankingu w 2014 roku na 9 miejscu, prawdopodobnie zaskoczyło ich samych. 

Gości Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2016, powitał prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, największej uczelni w Polsce, która w tym roku obchodzi 200 lecie istnienia. - To już jest 18 ranking szkół ponadgimnazjalnych i 64 ranking polskich szkół i uczelni przygotowany przez Perspektywy. Jesteśmy z tego dumni, tym bardziej, że na wyniki Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych czekają dyrektorzy i nauczyciele oraz gimnazjaliści i ich rodzice, którzy stoją przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, a także, co bardzo nas cieszy, organy prowadzące szkoły - przypomniał Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawca polskich rankingów edukacyjnych.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w obecności Mariana Kopcia, podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, który serdecznie pogratulował wszystkim szkołom. - Organizatorom rankingu dziękuję za promocję dobrych rozwiązań w edukacji, promocję bardzo dobrych szkół, promocję ważnych aspektów pracy szkół, w tym ruch olimpijski i dobrze zdane matury oraz za wprowadzenie oddzielnego rankingu techników, ponieważ w ten sposób również promuje się te szkoły – powiedział wiceminister edukacji. – Chciałbym także podziękować organom prowadzącym, dlatego, że bez ich opieki i tworzenia dobrego klimatu wokół najlepszych szkół, nie funkcjonowałyby tak wspaniale.

Minister, który był nauczycielem historii i wicedyrektorem w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie, pozwolił sobie także na osobiste odwołanie. – Na tej sali zdarzyło mi się występować jako nauczyciel, wicedyrektor szkoły, kurator oświaty, ale nigdy nie miałem dostępu do mikrofonu. Dlatego z tego miejsca chciałbym podziękować osobie, z którą pracowałem 20 lat i dużo jej zawdzięczam, jeśli chodzi o rozwój zawodowy – to dyrektor XIII LO, Cezary Urban.

Nad ustaleniem kryteriów i właściwym przebiegiem prac nad rankingiem czuwała  Kapituła rankingu, pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka, rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. W skład Kapituły wchodzą przedstawiciele trzech ważnych środowisk edukacyjnych, m.in. przewodniczący komitetów głównych olimpiad przedmiotowych, dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz członkowie Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Kapituła brała pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

Ranking Perspektyw został przygotowany w oparciu o wyniki egzaminów maturalnych (na poziomie obowiązkowym i rozszerzonym) i sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, a w przypadku techników uwzględniono również wyniki egzaminów zawodowych. Kapituła przygotowała w tym roku cztery podrankingi szkół: dwa, w których kryterium są wyniki matury, ranking olimpijski i zawodowy (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych) oraz rankingi wojewódzkie.

Maraton zwycięzców rozpoczął się tradycyjnie od wyróżnienia 15 najlepszych techników, następnie zwycięzców rankingów wojewódzkich, najlepszych szkół w rankingu maturalnym oraz w rankingu olimpijskim. Uroczystość zakończyło  zaprezentowanie 15 najlepszych LO. W trakcie tej ważnej dla społeczności szkolnych i organów prowadzących ceremonii głos zabrała Agnieszka Nagoda-Gębicz dyrektorka najlepszego technikum w Polsce AD 2016:
 - Sukces, który osiągnęliśmy, jest  wynikiem wspólnej, konsekwentnej  i przede wszystkim systematycznej pracy moich znakomitych nauczycieli i wspaniałej młodzieży. W naszej szkole od początku, a istniejemy bardzo krótko, priorytetem jest wysoka jakość kształcenia, wychowania, a także rozwój indywidualny każdego ucznia. Znakomite warunki do rozwoju i działalności dydaktycznej stwarza nam organ prowadzący i wójt, Sławomir Chojnowski. Za co bardzo dziękuję. Gmina Kleszczów inwestuje w polską oświatę i młodzież, i myślę, że dzisiejsza gala jest potwierdzeniem na to, że taka inwestycja przynosi oczekiwane efekty.
Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (położonym między Bełchatowem, a Radomskiem w woj. łódzkim), tworzy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Liceum Ogólnokształcącym. Kształci w zawodzie technik mechatronik, w którym łączy się znajomości mechaniki, elektrotechniki, elektroniki i informatyki.

Ostatnie słowo uroczystej gali należało do zwycięzcy rankingu liceów – dyrektora XII LO w Szczecinie Cezarego Urbana, który pytany o szkołę od lat niezmiennie powtarza, że za pozycją jego szkoły stoją nauczyciele, który mają pasję, lubią młodzież oraz pracowici uczniowie: - Sześć lat czekałem na ten moment. To najlepszy prezent na 25.lecie szkoły, lepszego nie mogliśmy sobie zrobić. Jesteśmy z tego bardzo dumni i szczęśliwi. Chciałbym za to podziękować gronie nauczycieli szkoły, obecnych w Warszawie i tych, którzy pozostali w szkole, współautorów uczniowskich sukcesów, podziękować uczniom, którzy w tym roku pobili swój własny rekord w liczbie zwycięskich olimpiad oraz prezydentowi miasta, którzy stwarzają dobry klimat w mieście dla pracy ze zdolnymi i pracowitymi uczniami.

Źródło: perspektywy.pl

Sob., 16 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun