Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szczególnie uzasadnione przypadki odwołania dyrektora szkoły

Szczególnie uzasadnione przypadki odwołania dyrektora szkoły fotolia.pl

Podstawąodwołania z funkcji dyrektora zespołu szkółjest art. 38 pkt 2 ustawy o systemie oświaty.
Przepis ten stanowi, że organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce, w przypadkach szczególnie uzasadnionych  może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

Trudności interpretacyjne może przysporzyćpojęcie „szczególnie uzasadnionych przypadków”jednakże w tym kontekście możliwe jest korzystania z dorobku orzecznictwa na tle art. 52 Kodeksu pracy, dotyczącego przypadków rozwiązania umowy o pracębez wypowiedzenia z winy pracownika.  

Oczywiście nie chodzi tu o proste nałożenie na art. 38 pkt 2 ustawy o systemie oświaty treści zawartych w art. 52 Kodeksu  pracy, lecz o uwzględnienie istotnych elementów stosunku pracy przy wykonywaniu funkcji publicznej dyrektora szkoły, jako podmiotu zajmującego określone miejsce w administracji oświaty. Korzystając z takiej konwencji należy przyjąć, że odwołanie dyrektora szkoły w  powyższym trybie może nastąpićpo zaistnieniu szczególnie uzasadnionych przypadków uniemożliwiających pozostawienie dyrektora na zajmowanym stanowisku nawet do końca roku szkolnego. Przy ocenie zaistnienia takich przypadków nie można pomijaćich skutków i upływu  czasu do podjęcia uchwały. Brak szybkiej reakcji organu prowadzącego szkołęna postępowanie jej dyrektora w naturalny sposób osłabia, a nawet z upływem czasu znosi, możliwośćodwołania z funkcji dyrektora na podstawie omawianego przepisu, przewidzianego dla  przypadków wymagających natychmiastowego przeciwdziałania. Takie jego rozumienie jest właściwe mimo braku określenia w nim wprost skutków upływu czasu, jak w art. 52 §2 Kodeksu pracy.

Źródło: Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 lutego 2002 r. II SA 3053/01

Pt., 30 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka