Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

eGreen Jobs w Polsce

eGreen Jobs w Polsce fotolia.pl

Podnoszenie wiedzy na temat zielonej gospodarki i tworzenie zielonych miejsc pracy to główne założenia proekologicznego projektu.

e-Green Jobs to projekt, który ma służyć upowszechnianiu wiedzy i kompetencji dotyczący zielonych, czyli związanych z natrualną gospodarką miejsc pracy. Przykładami zielonych usług są oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci, zakłady zarządzania odpadami, wodociągi oraz stacje uzdatniania wody. Zatrudnienie w „zielonych” zawodach obejmuje wykonywanie czynności prowadzących do wytwarzania przyjaznych środowisku produktów oraz świadczeniu usług dla innych podmiotów lub dla samego przedsiębiorstwa. Zielony zwód to np. audytor energetyczny, inżynier energetyczny, instalator uszczelnień i instalacji.

Do realizacji projektu stworzono konsorcjum instytucji i przedsiębiorstw z kilku krajów, w tym dwa z Polski.

Poznaj swoją niewiedzę

Dzięki temu także polscy użytkownicy będą mieli możliwość zapoznania się wiedzą oraz będą mogli nabyć kompetencje potrzebne na wybranych stanowiskach pracy, należących do kategorii „zielonych miejsc pracy”. Jednym z kluczowych elementów projektu jest platforma e-learningowa, na której beneficjenci projektu mogą odnaleźć kursy kształtujące wiedze i umiejętności w wybranych obszarach związanych zielonymi miejscami pracy.

Platforma jest oparta na systemie Studio. Użytkownik może skorzystać z testów eGreen Jobs poprzez Flexilab (http://flexilab.eu/). W tym celu najpierw musi się zarejestrować. System Studio pozwala ocenić i zidentyfikować braki we własnej wiedzy dotyczącej konkretnych zagadnień. Na początku trzeba wypełnić test związany z samozatrudnieniem. W trakcie jego rozwiązywania system pokazuje luki w wiedzy w konkretnych obszarach biznesowych. Po zakończeniu sprawdzianu, użytkownik otrzymuje szczegółowy raport, a także wyselekcjonowane materiały edukacyjne, które pomogą uzupełnić braki edukacyjne.

Dzięki powstaniu platformy e-learningowej możliwy jest transfer wiedzy z krajów, które mają większe doświadczenie niż Polsce w rozwoju zielonych miejsc pracy (tj. z Portugalii oraz z Włoch).

Raport Akademii

W czasie realizacji projektu powstał także raport diagnozujący zapotrzebowanie na kursy szkoleniowe i luki kompetencyjne w obszarze zielonych miejsc pracy. Za powstanie raportu była odpowiedzialna Akademia Finansów i Biznesu Vistula. Zanim powstała platforma e-learningowa umożliwiająca zdobywanie tych kompetencji Akademia przeprowadziła badanie ankietowe wśród ekspertów z Polski, Włoch, Węgier oraz Portugalii. Celem badania było zebranie opinii na temat zapotrzebowania na usługi szkoleniowe dotyczące zielonych miejsc pracy.

Respondenci byli proszeni o podanie tematów tych szkoleń, na które ich zdaniem będzie zapotrzebowanie. Ponadto badano takie aspekty rynku zielonych miejsc prac, jak:

•          System edukacji i rynek pracy dla „zielonych” zawodów,

•          Przewidywany popyt na „zielone” miejsca pracy,

•          Znajomość programów nauczania szkół podstawowych i średnich respondentów,

•          Deficyty umiejętności, wąskie gardła i luki na rynku pracy,

•          Popyt na „zielone” zawody,

•          Opinie na temat „zielonego” rynku pracy z podziałem na kraje.

Projekt ma duża wartość aplikacyjną i może się przyczynić do poprawy jakości pracy w polskiej gospodarce a także zwiększenia zatrudnienia i ogólnego wzrostu gospodarczego w obszarze zielonej gospodarki.

Partnerzy

Z polskiej strony koordynatorem projektu jest firma TECHIN – Polska, która oferuje profesjonalne wsparcie dla ośrodków akademickich, administracji publicznej, przedsiębiorstw oraz ośrodków badawczo-rozwojowych w zakresie oceny możliwości i strategii wykorzystania zaawansowanych technologii, a także pozyskiwania finansowania dla projektów B+R. Polskim partnerem jest wspomniana Akademia Finansów i Biznesu Vistula, która bierze czynny udział w europejskim programie LLP Erasmus oraz programie edukacyjnym Socrates-Grundvig. Jako partner, uczelnia realizowała projekt w ramach 5 Programu Ramowego UE pt. „Euro Innovation Manager for CEE Countries”.

Ponadto partnerem jest także Podlaska Stacja Przyrodnicza "NAREW", która jest organizacją pozarządową powstałą z inicjatywy osób związanych z ochroną środowiska naturalnego. Od 2006 r. wspólnie z partnerami regionalnymi realizowała projekt pod nawą Centrum Zielonych Technologii skierowany na rozwój przedsiębiorczości, przeciwdziałanie bezrobociu oraz tworzenie nowych miejsc pracy w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

O projekcie można przeczytać TUTAJ.

Czw., 10 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska