Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe regulacje w systemie oświaty

Nowe regulacje w systemie oświaty fotolia.pl

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, która wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 września 2013 r. Zgodnie z tym rozstrzygnięciem, upoważnienia do wydania rozporządzeń określających ogólne warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych oraz zasady przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów powinny zawierać szczegółowe wytyczne. W związku z tym zagadnienia dotyczące m.in. zasad przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego i maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zostały doprecyzowane na poziomie ustawowym.

W stosunku do dotychczasowych przepisów przyjęte zmiany dotyczą np. określenia trybu, w jakim może nastąpić unieważnienie pracy egzaminacyjnej przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej (chodzi o sytuacje dotyczące przypadków stwierdzenia niesamodzielnej pracy zdających) oraz trybu, w jakim, na wniosek zdającego, może nastąpić weryfikacja sumy przyznanych punktów.

Zgodnie z ustawą w przypadku egzaminu maturalnego, abiturienci będą mieli obowiązek przystąpienia do co najmniej jednego dodatkowego pisemnego egzaminu z grupy przedmiotów do wyboru. Do tej pory obowiązkowe pisemne egzaminy dotyczyły języka polskiego, obcego oraz matematyki.

Ponadto nowelizacja reguluje m.in. kwestie dotyczące zadań i struktury organizacyjnej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych. Nowe przepisy dotyczą także np. funkcjonowania szkół prowadzących kształcenie zawodowe, m.in. w zakresie postępowania rekrutacyjnego oraz prowadzenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

W ustawie znalazły się też regulacje ułatwiające finansowanie zajęć realizowanych przez nauczycieli w ramach projektów i programów finansowanych z udziałem środków europejskich. Ustawa przewiduje również np. zwiększenie kwot dotacji celowej na sfinansowanie podręczników i materiałów edukacyjnych dostosowanych do potrzeb edukacyjnych uczniów niepełnosprawnych z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Sejm uchwalił ustawę 20 lutego 2015 r., a prezydent podpisał ją 9 marca br.

Nowe przepisy wchodzą w życie 31 marca 2015 r. z wyjątkiem m.in.  przepisów regulujących kompetencje okręgowej komisji egzaminacyjnej, które wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

Źródło: Sejm RP

Pt., 3 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka