Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawo do szkół

Prawo do szkół fotolia.pl

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" przygotowało, skierowaną do młodzieży, publikację „Apteczka prawna – Lex bez łez".
Książka powstała z inicjatywy i pod kierunkiem Śląskiego Oddziału stowarzyszenia, który od kilku lat pro bono realizuje projekt edukacyjny dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W projekt zaangażowane są także oddziały stowarzyszenia z Warszawy, Wielkopolski i Wrocławia.
Książka jest wynikiem współpracy sędziów z m.in. Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Oddziałem Śląskim Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Polską Izbą Ubezpieczeń.

- Tego rodzaju poradnik powinien mieć i znać każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej. To świetne źródło wiedzy. Język, grafika i sposób przedstawiania informacji na pewno zainteresują młodzież – powiedziała Urszula Augustyn, sekretarz stanu w MEN, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach, na spotkaniu z członkami stowarzyszenia „Iustitia”. – Edukacja prawna jest ważnym elementem przygotowywania młodych ludzi do dorosłego życia, uczenia ich odpowiedzialności za własne decyzje i czyny. Dlatego ministerstwo edukacji narodowej angażuje się w tego rodzaju inicjatywy, jak ta stowarzyszenia „Iustitia".

„Apteczka prawna – Lex bez łez" odbiega od tradycyjnych podręczników prawniczych. Książka została zainspirowana przez uczniów uczestniczących w projekcie. Porusza zagadnienia z wielu dziedzin prawa, w tym szeroko pojętego prawa cywilnego, karnego, a nawet podatkowego. Wskazuje jak należy zachowywać się przed sądem i jakie jest znaczenie takich konstytucyjnych wartości jak niezawisłość sędziowska, czy niezależność sądownictwa. Wszystko to napisane jest w przystępny dla młodzieży sposób, przy użyciu wielu obrazowych przykładów.

Źródło: men.gov.pl. iustitia.pl

Komentarz: Stan wiedzy prawniczej jaki jest każdy widzi. Często najprostsze regulacje prawne sprawiają kłopot przeciętnemu zjadaczowi chleba, a jednocześnie znaczenie prawa wciąż rośnie. Odmiennie niż jeszcze kilkanaście lat temu, coraz bardziej nawet przeciętnemu zjadaczowi niezbędna jest przynajmniej podstawowa znajomość prawa. Takie inicjatywy, jak Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, należy promować i wykorzystywać w celu szerzenia kultury prawnej począwszy od ławki szkolnej. (Tadeusz Narkun)

Czw., 29 St. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun