Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2015

Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2015 fotolia.pl

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia ogłosiło konkurs na dofinansowanie przedsięwzięć podejmowanych na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich „Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2015”. Wspierane i finansowane będą projekty, których integralną częścią są elementy edukacyjne, przybliżające wiedzę o współczesnej Polsce i Rosji oraz pogłębiające wiedzę o historii i kulturze obu narodów.

Wnioski można składać do 2 marca 2015 r. – decyduje data wpływu wniosku do Centrum. Konkurs skierowany jest w szczególności do szkół, uczelni wyższych, fundacji, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych.

Jak piszą organizatorzy, doświadczenia stosunków polsko-niemieckich i rosyjsko-niemieckich wskazują, że wymiana młodzieży jest bardzo skutecznym instrumentem przeciwdziałania uprzedzeniom obciążającym stosunki między sąsiadującymi narodami. Korzystając z tych doświadczeń celem konkursu na dofinansowanie przedsięwzięć podejmowanych na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich „Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2015” jest wyłonienie najlepszych wniosków złożonych przez wnioskodawców, zapewniających realizację przedsięwzięć z zakresu polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży. Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia będzie wspierać i finansować programy wymiany młodzieży, których integralną częścią są elementy edukacyjne, przybliżające wiedzę o współczesnej Polsce i Rosji oraz pogłębiające wiedzę o historii i kulturze obu narodów, mające na celu utrzymanie trwałych kontaktów pomiędzy uczestnikami wymiany młodzieży.

Adresatem projektów dofinansowywanych przez Centrum jest młodzież w wieku 13-26 lat uczęszczająca do gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych lub szkół wyższych w Polsce i ich odpowiedników w Federacji Rosyjskiej. Dotacje Centrum mogą uzyskać projekty, w których aktywny udział weźmie minimum po 10, zaś maksymalnie po 20 osób z każdego państwa partnerskiego (nie wliczając w to opiekunów). W projekcie powinna uczestniczyć zbliżona liczba osób z każdego kraju partnerskiego.

Jeden projekt polega na zorganizowaniu dwóch wizyt: grupy młodzieży polskiej w Rosji oraz grupy młodzieży rosyjskiej w Polsce.

Każda z wizyt powinna trwać nie krócej niż 4 i nie dłużej niż 14 dni, z wyłączeniem czasu trwania podróży. Długość pobytu w każdym z krajów partnerskich powinna być zbliżona.

W czasie wizyt grupy młodzieży wspólnie realizują program przedsięwzięcia w każdym z krajów partnerskich, w którym przebywają.

Szczegółowe informacje oraz wszystkie dokumenty dotyczące konkursu można znaleźć klikając TUTAJ.

Źródło: cprdip.pl

Komentarz: Stosunki polsko-rosyjskie aktualnie nie wyglądają nalepiej. Tym bardziej bardzo ważna jest rola wzajemnego poznawnaia się, wspólnych przedsięwzięć i współpracy, szczególnie młodych ludzi. Taki działania powodują, że widmo poważniejszych konfliktów będzie się oddalało. A to powinno być i jest w interesie obu narodów. (Tadeusz Narkun)

Czw., 29 St. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun