Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Echa z Kongresu Edukacja i Rozwój 2014

Echa z Kongresu Edukacja i Rozwój 2014 fotolia.pl

Tegoroczny Kongres Edukacja i Rozwój, który odbył się w Warszawie w dniach 22 -23 października miał szczególny wymiar, ponieważ skupiał uwagę środowisk edukacyjnych wokół najważniejszych zadań stojących przed systemem oświaty, szkolnictwa wyższego oraz szkolnictwa ustawicznego i zawodowego. Ponadto dwadzieścia lat temu wyszedł pierwszy numer „Dyrektora Szkoły”. Z tej okazji odbyła się Gala 20–lecia „DS”, podczas której, po raz pierwszy odbył się finał konkursu na Super Dyrektora.

W ciągu dwóch dni – 22. i 23. października w warszawskim hotelu Gromada obyło się kilkadziesiąt wystąpień, prezentacji, dyskusji podzielonych na kilka bloków tematycznych. Otwarcia kongresu dokonała Elżbieta Piotrowska-Albin, Dyrektor Segmentu Edukacja Wolters Kluwer, a tuż po niej inauguracyjne wystąpienia wygłosili znamienici goście.

Dr Russell J. Quaglia, amerykański autorytet w dziedzinie wspomagania uczniów. Gość specjalny Kongresu w swojej prelekcji zwracał uwagę przede wszystkim na aspiracje ucznia, nie będące dodatkiem, ale istotą edukacji, której zadaniem jest kształcenie uczniów tak, by mogli wykorzystać w pełni swój potencjał, a docelowo, by stali się członkami społeczności i wnieśli w nią swój wkład.

Nie mniej ciekawe było wystąpienie, przedstawiciela patrona honorowego Kongresu, podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Joanny Berdzik, która mówiła o doświadczeniach, wnioskach i najważniejszych problemach, jakie nasunęły się po roku obowiązywania ustawy rekrutacyjnej oraz planowanych w niej zmianach. Zadeklarowała również rozpoczęcie prac nad zmianami regulacji zawartymi w Karcie Nauczyciela, zastrzegając jednocześnie, iż nie wejdą one w życie w najbliższej przyszłości.

Podczas Kongresu poruszano wiele najbardziej aktualnych kwestii oświatowych poruszanych w blokach tematycznych tj.:

  • Innowacyjne projekty edukacyjne w oświacie.
  • Szkolnictwo zawodowe dwa lata po reformie.
  • Sesja nauczycielska – m. in, coaching, jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu, doskonalenie zawodowe, projekty i programy.
  • Nowoczesne technologie w edukacji – wyzwania, projekty, szanse, zagrożenia.
  • Edukacja włączająca – wyzwania, propozycje rozwiązań, projekty.
  • Forum Oświaty Niepublicznej - szkolnictwo niepubliczne szansą rozwoju polskiej oświaty sesja przygotowywana we współpracy z STO, FIO, KFON.

Poza teoretycznymi debatami i prezentowaniem praktycznych rozwiązań w oświacie podczas Forum Dobrych Praktyk Oświatowych na Kongresie Edukacja i Rozwój nie zabrakło również warsztatów, które pozwalały nabyć konkretne umiejętności. Ośrodek Rozwoju Edukacji przygotował warsztat wprowadzający nauczycieli w świat e-podręczników. W świetle deklaracji Minister Edukacji Narodowej o etapowym wprowadzaniu elektronicznych książek do szkół, potwierdza jak ważne są poruszane podczas Kongresu kwestie.

Zwieńczeniem pierwszego dnia Kongresu była wieczorna Gala uświetniająca 20. Rocznicę istnienia miesięcznika „Dyrektor Szkoły”. Podczas uroczystości nie tylko wspominano i świętowano, ale również rozwiązano I edycję konkursu SuperDyrektor Szkoły i SuperDyrektor Przedszkola. Galę recitalem uświetnił Robert Kudelski.

Organizatorem Kongresu Edukacja i Rozwój było wydawnictwo Wolters Kluwer, wydawca czasopism "Dyrektor Szkoły" i "Przed Szkołą".

Patronat nad tym wydarzeniem sprawował m.in. Dziennik Warto Wiedzieć.

Niedz., 2 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka