Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Normalizacja i ja - konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Normalizacja i ja - konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych fotolia.pl

Polski Komitet Normalizacyjny zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych wszelkich typów z terenu całej Polski oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych i nauczycieli-konsultantów z placówek doskonalenia zawodowego nauczycieli do udziału w III Konkursie „Normalizacja i ja".

Tematem III Ogólnopolskiego Konkursu „Normalizacja i ja" jest:
Dostępność dla wszystkich – czyli świat bez barier.
Troska o niepełnosprawnych, jest troską o nas wszystkich!
Jak normy mogą pomóc?

Dostępność dla wszystkich to działanie mające na celu przystosowanie m.in. produktów, systemów, usług, budynków dla jak najszerszego grona użytkowników, ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych.
Osoby niepełnosprawne są wśród nas, choć często ich nie dostrzegamy. Może nawet są w tej samej szkole, bloku, czy na tym samym podwórku. Żyją obok nas, ale nie z nami. Dzieje się tak między innymi z powodu barier społecznych i technicznych ograniczających ich możliwości włączenia się w życie codzienne wszystkich. Czy tak musi być?
Oczywiście nie! Należy zagwarantować równy dostęp do nauki i zabawy oraz życia społecznego, politycznego i gospodarczego także osobom o ograniczonej sprawności. Likwidacja barier technicznych umożliwia i ułatwia:  korzystanie z  różnych urządzeń ( np. windy), podróżowanie oraz dostęp do informacji i mediów.

Rozwiązania ułatwiające dostęp czynią produkty i usługi bardziej przydatne dla ogółu. Dobrze zaprojektowana rampa wjazdowa do budynku dla wózków inwalidzkich służy także innym, np. młodej matce z dzieckiem w wózku. Dostępność dla wszystkich dotyczy zarówno dóbr przeznaczonych dla wszystkich bez żadnych modyfikacji, jak też takich, które mogą być dostosowywane do różnych grup użytkowników, a także produktów wspomagających stosowanie typowych urządzeń przez osoby niepełnosprawne.
Tutaj właśnie jest zadanie  dla normalizacji jako istotnego czynnika ułatwiającego likwidację wspomnianych barier technicznych i zapobiegających wykluczeniu społecznemu niepełnosprawnych. Normy dostarczają producentom i usługodawcom wytycznych do projektowania i wytwarzania dóbr dostępnych dla wszystkich.
Temat konkursu jest spójny z „Europejską strategią w sprawie niepełnosprawności 2010-2020", w której  stwierdza się, że należy stosować prawne i inne instrumenty, w tym normalizację, w celu zapewnienia powszechnego i pełnego dostępu do towarów i usług. Problematyka ta wpisuje się także w jeden z priorytetów MEN - „Edukacja włączająca uczniów niepełnosprawnych" oraz w kierunek realizacji polityki oświatowej MEN na nowy rok szkolny 2014/15 – Rok Szkoły Zawodowców.

Cele konkursu

  • Upowszechnienie wśród młodego pokolenia przekonania o roli normalizacji w problematyce dostępności dla wszystkich.

Zwrócenie uwagi uczniów na rolę norm w ułatwianiu:

  • samodzielnego życia osobom niepełnosprawnym,
  • obsługi urządzeń i przyrządów osobom niepełnosprawnym.

Zachęcenie nauczycieli do wprowadzenia tej tematyki do swoich zajęć lekcyjnych poprzez zwrócenie uczniom uwagi na:

  • konieczność wprowadzania znormalizowanych rozwiązań likwidujących bariery techniczne w dostępie do dóbr i usług,
  • uwzględnienie potrzeby konstruowania urządzeń powszechnego użytku, budynków i przestrzeni publicznej zapewniających dostęp dla wszystkich.

Konkurs jest przeprowadzany od 15 września 2014 roku do 22 stycznia 2015 roku. Udział w konkursie powinien być poprzedzony zgłoszeniem się do konkursu przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego (poniżej). Zgłoszenia należy dokonać najpóźniej do 9 stycznia 2015 roku. Należy także zapoznać się z Regulaminem Konkursu i wypełnić zawarte w Regulaminie oświadczenie uczestnika konkursu w sprawie przekazania praw autorskich. Oceny nadesłanych prac uczniowskich i nauczycieli dokona jury Konkursowe powołane przez Prezesa PKN.

Pełna informacja o konkursie, w tym formularz uczestnictwa dostępne są na stronie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego po kliknięciu TUTAJ.

źródło: wiedza.pkn.pl

Czw., 9 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun