Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Miłość - argument za zdrowym stylem życia polskich nastolatków?

Miłość - argument za zdrowym stylem życia polskich nastolatków? fotolia.pl

Blisko 30 % szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski wzięło udział w I edycji programu edukacyjnego ARS, czyli jak dbać o miłość? Był on częścią projektu KIK/68 Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych finansowanego ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Przedsięwzięcie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem młodych ludzi. Wyniki także napawają optymizmem.

Skąd pomysł, by sztukę dbania o miłość zestawić w kontekście działań o charakterze profilaktycznym? ARS w języku łacińskim oznacza sztukę. Badania, na których oparł się autor programu - Pan dr Krzysztof Wojcieszek pokazały, iż na szczycie hierarchii wartości młodzież usytuowała: bezpieczeństwo rodziny, dojrzałą miłość, wolność, mądrość i szczęście. Takie obszary wskazane zostały niezależnie od płci i wieku. O miłość trzeba zadbać, a to wymaga „sztuki" wypracowania pewnych umiejętności, w tym zwłaszcza dojrzałego i bezpiecznego stylu życia. Zdrowy styl życia jest zasadniczym tematem programu, miłość jest niezbędnym kontekstem przywołanym ze względów dydaktycznych, gdyż odwołuje się do najważniejszych dla młodzieży wartości.

Celem programu było wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności zmniejszające ryzyko utraty życia i zdrowia ich samych i ich potomków, zwłaszcza spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych, m.in. takich jak alkohol, papierosy i narkotyki. W ramach programu przygotowane zostały materiały edukacyjne (podręczniki) dla szkolnych koordynatorów, ulotki i broszury dla uczniów oraz materiały dla rodziców. Zajęcia wzbogacone były także o projekcję filmu Wieczne Dziecko, która stanowiła rozwinięcie problematyki spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży, w tym ryzyka pojawienia się u dziecka alkoholowego zespołu płodowego (FAS).

Na uwagę zasługuje fakt, iż młodzi ludzie chętnie uczestniczyli w zajęciach. Blisko 90% określiło formę zajęć jako ciekawą. Ponad 66% uczniów uznało, że program wniósł nową wiedzę i poglądy nt. substancji psychoaktywnych, a ponad 80% z nich chciałoby, aby w przyszłości ich dzieci wzięły udział w takich zajęciach. W realizację programu zaangażowali się rodzice.

W bieżącym roku szkolnym przewidziana została II edycja programu. Docelowo program realizowany będzie do 2016 roku, a swym zasięgiem obejmie 50% szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju.

Całkowity budżet Projektu KIK/68 wynosi ponad 4 mln CHF. 15% dofinansowanie zapewnił Minister Zdrowia.

Więcej informacji o programie ARS, czyli jak dbać o miłość ? na stronach: www.gis.gov.pl, www.zdrowiewciazy.pl

Źródło: MZ

Pt., 3 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka