Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odwołanie dyrektora szkoły a wypowiedzenie zmieniające

Odwołanie dyrektora szkoły a wypowiedzenie zmieniające fotolia.pl

Przepisy ustawy o systemie oświaty ani przepisy Karty Nauczyciela nie normują uprawnień ani roszczeń przysługujących nauczycielowi w razie odwołania ze stanowiska kierowniczego (dyrektora szkoły) ani terminów ich dochodzenia.

Z tej przyczyny, w nieuregulowanym w wymienionych ustawach zakresie rozstrzygania sporów o powierzenie stanowiska dyrektora szkoły, ustalenie lub zmiany warunków jego pracy lub płacy, bądź odwołanie dyrektora szkoły z kierowniczego stanowiska pracy, dochodzi do posiłkowego i odpowiedniego stosowania przepisów Kodeksu pracy (art. 5 k.p. lub art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela) o uprawnieniach pracownika z tytułu nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem rozwiązania lub wygaśnięcia umów o pracę (art. 264-265 k.p.).

W tym zakresie, w orzecznictwie Sądu Najwyższego wskazuje się, że wprawdzie odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora szkoły nie jest tożsame z wypowiedzeniem zmieniającym (art. 42 § 1 k.p.), ale w sferze faktycznej wywołuje podobne skutki, z wyłączeniem skutku rozwiązującego nauczycielski stosunek pracy. Odwołanie ze stanowiska dyrektora prowadzi do jednostronnego pozbawienia kierowniczego stanowiska pracy oraz kompetencji i uprawnień organu kierującego szkołą (art. 3[1] k.p.), co w istotny sposób uszczupla należne odwołanemu dyrektorowi wynagrodzenie za pracę, spowodowane pozbawieniem go dodatku funkcyjnego (por. wyroki Sądu Najwyższego z dnia 10 kwietnia 1997 r. I PKN 88/97 OSNAPiUS 1998 nr 1 poz. 10 oraz z dnia 10 stycznia 2003 r. I PK 74/2002 OSNP 2004 nr 13 poz. 221). W ocenie bezprawnego odwołania nauczyciela ze stanowiska dyrektora szkoły, wynikającego z braku uzasadnionych podstaw lub kwalifikowanego naruszenia przepisów o odwoływaniu dyrektora szkoły, Sąd Najwyższy przyjmuje, że kwalifikowana bezprawność odwołania powinna wywoływać skutek podobny jak bezprawność działania pracodawcy przy wypowiedzeniu zmieniającym, ponieważ są to rodzajowo podobne uchybienia prawom pracownika. W konsekwencji twierdzi się, że odpowiednie stosowanie art. 45 § 2 k.p. i art. 47[1] k.p. do dyrektora szkoły odwołanego na podstawie art. 38 ustawy o systemie oświaty nie uzasadnia ograniczenia ustawowego odszkodowania do wysokości trzymiesięcznego dodatku funkcyjnego (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2009 r. II PK 288/2008 OSNP 2011 nr 1-2 poz. 8).

Pt., 27 Czrw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka