Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Darmowy podręcznik ostro pędzi dalej

Darmowy podręcznik ostro pędzi dalej fotolia.pl

24 kwietnia Sejm omawiał projekt uzupełniający i rozszerzający uchwaloną w lutym nowelizację umożliwiającą MEN zlecanie i przygotowanie podręczników. Trafi on teraz do sejmowej Komisji edukacji, nauki i młodzieży. Prace będą odbywały się w trybie pilnym. Komisja będzie miała czas na przedstawienie sprawozdania z prac nad projektem do 23 maja.

Zgodnie z projektem resort edukacji będzie zobowiązany do stopniowego wyposażenia uczniów klas I-III szkół podstawowych w bezpłatne podręczniki oraz do zapewnienia dotacji celowej na zakup podręczników dla uczniów klas IV-VI i gimnazjalistów. Docelowo do 2017 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mieli zapewnione darmowe podręczniki, które będą własnością szkół wypożyczaną szkołom.

Projekt przewiduje, we wrześniu tego roku darmowe podręczniki otrzymają uczniowie klas I szkół podstawowych, za rok - uczniowie klas II, za dwa lata - uczniowie klas III. Dodatkowo w 2014 r. na każdego ucznia pierwszej klasy z budżetu państwa zostanie przeznaczona dotacja na zakup podręcznika do języka obcego oraz na zakup materiałów ćwiczeniowych.

Nauczyciele klas I-III będą mogli skorzystać z innego niż rządowy podręcznik, pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje prowadząca szkołę gmina. Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców zakupu podręczników.
Prace nad rządowym podręcznikiem dla najmłodszych już trwają. W ubiegłym tygodniu minister edukacji zaprezentowała pierwszą z czterech części podręcznika zatytułowanego "Nasz elementarz".

Ponadto projekt przewiduje, że od 2015 r. szkoły podstawowe i gimnazja będą otrzymywać środki na zakup podręczników i materiałów ćwiczeniowych dla starszych uczniów. One też staną się własnością placówek i będą mogły służyć kilku rocznikom uczniów. W 2015 r. środki będą przeznaczone na podręczniki dla uczniów klas IV podstawówek i I klas gimnazjów; w 2016 r. - na podręczniki dla klas V podstawówek i klas II gimnazjów, a w 2017 - na podręczniki dla klas VI podstawówek i klas III gimnazjów.

Zgodnie z projektem o wyborze podręczników dla uczniów nie będzie jak dotąd decydował nauczyciel, ale rada pedagogiczna szkoły po zasięgnięciu opinii rady rodziców.

źródło: portalsamorzadowy.pl, inf. własna

Czw., 24 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun