Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

80 proc. dzieci ze szkół podstawowych ma próchnicę

80 proc. dzieci ze szkół podstawowych ma próchnicę fotolia.pl

80 proc. polskich uczniów w wieku 6-12 lat i 84 proc. w wieku 5-9 lat ma problemy z próchnicą – wynika z raportu Ipsos, przygotowanego na podstawie wyników z bezpłatnych przeglądów stomatologicznych wśród dzieci ze szkół podstawowych, zrealizowanych w ramach programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy". Raport Ipsos pokazał również, że 18 proc. dzieci w wieku szkolnym i aż 1/3 w wieku 5-6 lat w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty.

Akcję profilaktyczną programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy" prowadzono w okresie wrzesień - listopad 2013 r. wśród 5805 dzieci ze szkół podstawowych na terenie 5 województw: opolskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego. Natomiast w ramach akcji edukacyjnej programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy", która trwała od września 2013 do lutego 2014 r., nauczyciele i wolontariusze PCK przeprowadzili około 47 000 lekcji w szkołach podstawowych na temat prawidłowej higieny jamy ustnej.

- Wyniki monitoringu prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia są bardzo zbliżone do raportu Ipsos z akcji "Chroń Dziecięce Uśmiechy", według którego 80 proc. dzieci w wieku szkolnym ma próchnicę i średnio 3-4 zęby z próchnicą, a 40 proc. dzieci wypełnienia w zębach stałych. Badania potwierdzają potrzebę zwiększenia efektów programów polityki zdrowotnej z dostosowaniem do wieku metod zapobiegania próchnicy, najpierw w zębach mlecznych, a potem w zębach stałych - komentuje prof. dr hab. med. Barbara Adamowicz-Klepalska, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej, patron honorowy programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy". - W polskim systemie szkolno - wychowawczym należałoby wprowadzić edukacyjny program ogólnozdrowotny, w tym stomatologiczny, którego korzyści dostrzega 70 proc. badanych nauczycieli. Do rozważenia jest model tzw. dentobusów - mobilnych gabinetów dentystycznych, funkcjonujących w wielu krajach Unii Europejskiej, których wprowadzanie w Polsce zaproponowałam już w 2008 roku. Dziś w 2014 roku większość tych propozycji jest nadal aktualna, między innymi w profilaktyce i leczeniu choroby próchnicowej zębów mlecznych oraz stałych u polskich dzieci
i młodzieży - dodaje prof. Adamowicz-Klepalska.

Źródło: www.infodent24.pl

Śr., 12 Mrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: