Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wspólny projekt turystyczno-rekreacyjny gmin subregionu nowosądeckiego

Wspólny projekt turystyczno-rekreacyjny gmin subregionu nowosądeckiego fotolia.pl

Współpraca gmin i generowanie wspólnych projektów w obszarach funkcjonalnych zatacza coraz szersze kręgi. Kolejnym przykładem jest inicjatywa Fundacji Sądeckiej, która najpierw doprowadziła do utworzenia Klastra Aktywnej Turystyki zrzeszającego kilkanaście gmin z powiatów nowosądeckiego, gorlickiego i nowotarskiego, a także organizacji pozarządowych i przedsiębiorców, a następnie przygotowała projekt, który Zarząd Województwa Małopolskiego uznał za kluczowy dla rozwoju regionu w nowej perspektywie finansowej.

W inicjatywę zaangażowało się blisko 15 gmin z regionu. W każdej z nich ma powstać docelowo od 2 do 10 km tras rowerowo-biegowych poprowadzonych w taki sposób, by tworzyły mniejsze i większe pętle. Centralnym punktem trasy będzie „budynek biegacza”, w którym znajdą się sanitariaty z prysznicami i podstawowe zaplecze socjalne. Ważną zasadą towarzyszącą powstawaniu takiego Centrum Aktywnej Turystyki będzie standaryzacja całego systemu – tak, aby osoby korzystające z tras w każdej z planowanych lokalizacji znajdowały jednolity system zarówno opisu tras, jak i funkcjonowania obiektu.

System obejmował będzie trasy dla biegaczy, narciarzy biegowych, rolkarzy, rowerzystów oraz amatorów nordic walking. Całość zyska także wspólny system organizacji, w tym planowania imprez w poszczególnych lokalizacjach, a także specjalną stronę internetową i newsletter dla amatorów czynnego wypoczynku. Tak pomyślany produkt ma podnieść atrakcyjność turystyczną regionu, a mieszkańcom dać możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu.

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Zygmunt Berdychwoski – znany na Sądecczyźnie popularyzator biegania i twórca Festiwalu Biegowego. Założeniem projektu jest, iż w perspektywie najbliższych kilku lat system ten będzie rozbudowywany o kolejne trasy w nowych lokalizacjach, tworząc docelowo regionalny produktu turystyczny, obejmujący szereg małopolskich gmin. Stale rozszerzana ma być także oferta turystyczno-rekreacyjna.

Już dziś projekt uzyskał deklarację wsparcia ze strony Samorządu Województwa, który w ramach działania 9.3 Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczył znaczne środki na przygotowanie dokumentacji technicznej dla przyszłej inwestycji, a w przyszłości zamierza wesprzeć budowę całego systemu. Teraz partnerzy zaangażowani w realizację projektu muszą opracować wstępne koncepcje, wytyczyć trasy, przygotować mapy, a w kolejnych miesiącach zlecić opracowanie pełnej dokumentacji budowy tras i obiektów Centrum Aktywnej Turystyki, tak aby w połowie roku 2015 projekt był w pełni gotowy do wystąpienia o kolejne środki – tym razem już na samą inwestycję.

Nieprzypisany: Nieprzypisany

Śr., 5 Mrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: