Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uzgodnienie musi być przejrzyste

Uzgodnienie musi być przejrzyste fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oceniając prawidłowość postanowienia Zarządu Województwa uzgadniającego projekt planu miejscowego przypomniał o tym, jak powinno brzmieć prawidłowe uzgodnienie projektu planu miejscowego. Na co zwrócił uwagę Sąd?

W pierwszej kolejności WSA podkreślił, że uzgodnienie w procedurze planistycznej polega na przesądzającym wpływie pozytywnego stanowiska organu uzgadniającego. Jak przypomniał Sąd, ustawodawca, nakazując organowi wykonawczemu gminy uzgodnienie projektu planu ze wskazanymi organami, określił konsekwencje prawne takiego uzgodnienia. Odmowa uzgodnienia projektu planu przez uprawniony organ oznacza bowiem niemożność uchwalenia tego aktu w planowanym kształcie – zaznaczył WSA.

W ocenie Sądu w istocie chodzi bowiem o to, by warunki i zastrzeżenia dokonywane w ramach uzgodnienia zostały tak przez organ uzgadniający wskazane, aby były jednoznacznie – tak, żeby nie było wątpliwości, co według organu uzgadniającego organy gminy powinny wykonać. Zdaniem Sądu organ uzgadniający powinien jednoznacznie wskazać, jakie ustalenia planu powinny być dodane, a jakie ustalenia planu powinny być zmienione lub wręcz usunięte.

Sąd odwołał się także do przepisu art. 24 ust. 2 ustawy planistycznej. Według WSA z przepisu tego wynika, że organ uzgadniający projekt planu miejscowego musi wskazać warunki, na jakich uzgodnienie musi nastąpić – nie jest to wprawdzie wprost powiedziane w powołanym przepisie, ale skoro stanowi się w nim, że „Wójt, burmistrz albo prezydent miasta może uznać za uzgodniony projekt studium albo projekt planu miejscowego w przypadku, w którym organy, o których mowa w ust. 1, nie określą warunków, na jakich uzgodnienie może nastąpić”, to zdaniem WSA należy przyjąć, że warunki uzgodnienia muszą być określone jednoznacznie. Mając na uwadze charakter uzgodnienia, które zakłada jednolitość stanowiska i zgodność poglądów zainteresowanych podmiotów w danej sprawie Sąd stwierdził, że dokonywane w trybie art. 24 ustawy planistycznej uzgodnienia projektu studium czy projektu planu miejscowego winny być w sposób czytelny, jasny i jednoznaczny ujęte w dokument pozwalający, zwłaszcza osobom pozostającym poza kręgiem podmiotów biorących udział w pracach nad projektem planu miejscowego czy studium, na odczytanie stanowiska, jakie ostatecznie przyjęto.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 czerwca 2020 r., IV SA/Po 39/20

Źródło: CBOSA

Pt., 12 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel