Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stacja obsługi pojazdów w planie miejscowym to stacja kontroli pojazdów?

Stacja obsługi pojazdów w planie miejscowym to stacja kontroli pojazdów? fotolia.pl

Odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi oczywiście w pierwszej kolejności: to zależy od postanowień planu. Natomiast co w sytuacji, w której plan tak naprawdę milczy na ten temat? Taki przypadek – weryfikując odmowę udzielenia pozwolenia na budowę – analizował WSA w Gliwicach. 

Sedno sporu w omawianej sprawie dotyczyło kwestii, czy stacja diagnostyki (kontroli) pojazdów do 3,5 ton stanowi stację obsługi pojazdów, której lokalizacja jest wykluczona na przedmiotowym terenie zgodnie z postanowieniami planu miejscowego? Zdaniem sądu administracyjnego, uchwała nie zawierała definicji pojęcia „stacja obsługi pojazdów” – i nawet całościowa analiza postanowień planu miejscowego nie pozwalała na wyprowadzenie jednoznacznych wniosków co do zakresu tego pojęcia. Tylko jedno postanowienie uchwały traktowało o tym, że lokalizacja stacji obsługi pojazdów maksymalnie 2 stanowisk oraz myjni samochodowych, dopuszczalna jest wyłącznie na terenie o określonym symbolu.

Jednak użycie w tym przepisie określenia „myjnie samochodowe” może w ocenie WSA sugerować, że prawodawca lokalny nie utożsamia myjni samochodowych z pojęciem stacji obsługi pojazdów. W takim bowiem przypadku zbędne byłoby wskazanie odrębnie myjni samochodowych, obok stacji obsługi pojazdów.

Ponadto jak przypomniał Sąd żaden przepis prawa powszechnie obowiązującego nie zawiera definicji pojęcia "stacja obsługi pojazdów". W tym kontekście organ odwoławczy przyznał w odpowiedzi na skargę, że błędnie odwołał się do Polskiej Klasyfikacji Działalności. Przywołane wyżej rozp. odróżnia „konserwację i naprawę pojazdów samochodowych” (podklasa 45.20.Z), od kategorii „pozostałe badania i analizy techniczne” (podklasa 71.20B). Są to zatem różne rodzaje działalności, co nie powinno budzić wątpliwości.

Ostatecznie WSA podkreślił, że plan miejscowy jako akt prawa miejscowego kształtuje sposób wykonywania prawa własności, a prawo własności, jak i swoboda wykonywania działalności gospodarczej, są konstytucyjnie chronione i gwarantowane (art. 64 i art. 22 Konstytucji RP). Zatem w ocenie Wojewódzkiego Sądu z braku jasnych i jednoznacznych pojęć w planie miejscowym jego postanowienia nie mogą być interpretowane na niekorzyść inwestora i z ograniczeniem prawa własności oraz swobody prowadzenia działalności gospodarczej i to w sytuacji, gdy Skarżący legalnie prowadził na nieruchomości działalność w postaci hurtowni i serwisu ogumienia. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 stycznia 2020  r., II SA/Gl 1477/19

Źródło: CBOSA 

Sob., 22 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel