Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zakończenie robót budowlanych a wydanie pozwolenia na budowę

Zakończenie robót budowlanych a wydanie pozwolenia na budowę fotolia.pl

Czy w przypadku zakończenia robót budowlanych można wydać pozwolenie na budowę? Negatywnie na to pytanie odpowiedział WSA w Gdańsku.

W omawianej sprawie zostały zakończone roboty budowlane przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym z garażem podziemnym i naziemnym. W ocenie organu odwoławczego w odniesieniu do wybudowanego obiektu istniało wiele wątpliwości co do wykonania w zgodzie tak z przepisami technicznymi, jak również regulacjami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W ocenie Wojewody okoliczność braku uzyskania przez inwestora, a jednocześnie Skarżącą Spółkę, pozwolenia na użytkowanie determinowała konieczność procedowania w oparciu o przepis art. 32 i następne ustawy – Prawo budowlane.

WSA nie podzielił tego poglądu. Wskazał, że gdyby przyjąć punkt widzenia Wojewody, to należałoby dopuścić sytuacje, gdy na zgodność z prawem decyzji o pozwoleniu na budowę będzie mieć wpływ wykonanie przez inwestora robót budowlanych niezgodnie z wydanym pozwoleniem, które w toku instancji utraciło byt prawny, a roboty w oparciu o zatwierdzonym nim projekt budowlany zostały zrealizowane. W ocenie Sądu taki pogląd przeczy istocie pozwolenia na budowę, które może być udzielone jedynie przed rozpoczęciem, a nie po zakończeniu robót budowlanych. Ponadto jak przypomniał WSA, w doktrynie i orzecznictwie sądowym utrwalone jest stanowisko, że postępowanie w sprawie wydania pozwolenia budowlanego staje się bezprzedmiotowe w przypadku gdy roboty budowlane zostały już wykonane i inwestycja zrealizowana albo rozpoczęto roboty budowlane. Jak wskazał Sąd, zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę może nastąpić tylko przed rozpoczęciem robót budowlanych.

Jak wskazał Wojewódzki Sąd, nawet w art. 37 ust. 2 pkt 2 Prawa budowlanego (zmiana treści przepisu dokonana w 2015 r. nie miała znaczenia w niniejszej sprawie), który wprowadził możliwość wydania decyzji o pozwoleniu na budowę po jej uchyleniu wskazano na możliwość rozpoczęcia czy wznowienia robót, co wyraźnie pokazuje, że nie obejmuje on sytuacji takich jak zaistniała w omawianej sprawie, czyli kiedy to roboty zostały zakończone.

Ponadto WSA nie podzielił argumentu Wojewody mówiącego o tym, że brak pozwolenia na użytkowanie oznacza brak zakończenia procesu budowlanego. Sąd zaznaczył, że gdyby inwestor posiadał pozwolenie na użytkowanie, to przed wdrożeniem postępowania naprawczego przed organami nadzoru budowlanego należałoby to pozwolenie na użytkowanie wyeliminować.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 grudnia 2019 r., II SA/Gd 348/19

Źródło: CBOSA

Niedz., 22 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel