Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konferencja o ochronie i kształtowaniu przestrzeni publicznych

Konferencja o ochronie i kształtowaniu przestrzeni publicznych fotolia.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza do udziału w konferencji „Ochrona i kształtowanie przestrzeni publicznych”.

Wydarzenie odbędzie się 16 września w Warszawie. Udział w konferencji jest bezpłatny, a zgłoszenia należy przesyłać do 30 sierpnia br.

Estetyka i funkcjonalność przestrzeni publicznej, w której poruszamy się na co dzień ma ogromne znaczenie dla jakości naszego życia, więzów społecznych, identyfikacji z miejscem. Ważne jest zapewnienie ciągłości i dobrostanu zastanych walorów kulturowych przestrzeni publicznych: dorobku architektonicznego i urbanistycznego, funkcji umożliwiających realizowanie zwyczajowych aktywności mieszkańców lub wydarzeń kulturalnych. Szczególny potencjał stanowi zdolność i chęć jednoczenia się lokalnych społeczności w działaniach na rzecz odnowy pamięci historycznej czy kreowania nowych funkcji wspólnych przestrzeni.

Podczas konferencji, w szerokim gronie uczestników procesu kształtowania przestrzeni publicznych, podejmowany będzie temat świadomości mieszkańców i gospodarzy miejsc na temat znaczenia dobrej jakości przestrzeni publicznej. Jakimi sposobami podnosić ich kompetencje do rozpoznawania potrzeb użytkowników oraz prawidłowego odczytywania wartości estetycznych, historycznych i kulturowych przestrzeni.

Poruszony zostanie temat obecnych instrumentów prawnych, którymi dysponują władze samorządowe, czy są one adekwatne i wystarczające, aby otaczająca przestrzeń stała się przyjazna i była nośnikiem wartości kulturowych. Najnowsze regulacje prawne wprowadzone tzw. „ustawą krajobrazową” obowiązują już blisko cztery lata. To czas, po którym warto przedyskutować jej mocne strony oraz poszukać sposobów na poprawę jej funkcjonowania.

Podczas konferencji zostaną także zaprezentowane wyniki najnowszego badania dotyczącego kształtowania krajobrazu i estetyki przestrzeni publicznych w gminach, uwzględniającego funkcjonowanie ustawy krajobrazowej, przeprowadzonego w grudniu 2018 r. przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Wydarzenie będzie także okazją do zapoznania się z udanymi przykładami wykorzystania potencjału dla wykreowania przyjaznej przestrzeni publicznej.

Uroczystym akcentem będzie ogłoszenie wyników konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną, organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich, pod patronatem MKiDN.

Do udziału w konferencji Ministerstwo zaprasza przedstawicieli samorządów, projektantów, organizacji społecznych, ruchów miejskich, ludzi nauki, przedstawicieli administracji rządowej, a także wszystkich zainteresowanych tematem ochrony i kształtowania przestrzeni publicznej.

Konferencja odbędzie się w Warszawie, w budynku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy ul. Ksawerów 13.

Źródło: MKiDN

Sob., 10 Sp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska