Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Centrum z konkursu

Centrum z konkursu fotolia.pl

Radzymin dołączył do grona miast, które postanowiły gruntownie zmienić zagospodarowanie swojego centrum. O przyszłym obrazie miasta przesądzą wyniki właśnie ogłoszonego konkursu urbanistycznego – prowadzonego pod patronatem Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Konkurs obejmuje przestrzeń publiczną centrum Radzymina, wokół górujących nad miastem wieżami kolegiaty (Plac Kościuszki, Plac Wolności, Stary Rynek i ulice je łączące wraz z otoczeniem).

Jak wskazało miasto w założeniach konkursu głównym jego celem jest uzyskanie spójnej i przemyślanej koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej obszaru ścisłego centrum miasta. Projekt konkursowy powinien w najlepszy możliwy sposób rozwiązać kwestie komunikacyjne (związane m.in. z uspokojeniem ruchu) oraz przestrzenne łącząc optymalnie aspekty funkcjonalne i estetyczne przestrzeni, która po wielu latach zaniedbań stać ma się tętniącą życiem wizytówką miasta - atrakcyjną i przyjazną ludziom. Bardzo ważne jest kompleksowe potraktowanie wszystkich ulic i miejsc wchodzących w zakres opracowania będących dziś nierzadko przestrzeniami o skrajnie różnym wyrazie estetycznym i funkcjonującymi na odmiennych zasadach. Istotą projektu powinny być harmonia pomiędzy istniejącą tkanką urbanistyczno-architektoniczną, a proponowanymi rozwiązaniami służącymi wyeksponowaniu i wykorzystaniu atutów oraz rangi najważniejszej przestrzeni miasta. Proponowane rozwiązania winny umożliwiać jak najwięcej interakcji pomiędzy przyszłymi użytkownikami tego obszaru.

Rozwiązania konkursowe powinny określać kierunek działań, których celem będzie takie przekształcenie tej części miasta, aby docelowo tworzyła przestrzeń miejską o wyjątkowym klimacie i dużych walorach estetycznych. Zmiana charakteru przestrzeni publicznych ma na celu podniesienie prestiżu miasta i atrakcyjności przestrzeni publicznych, które powinny budować tożsamość miejsca i sprzyjać integracji lokalnej ludności. Celem konkursu jest uzyskanie najlepszej koncepcji umożliwiającej realizację zróżnicowanego programu przestrzenno-funkcjonalnego, którego walorami byłyby w szczególności jakość i atrakcyjność dla mieszkańców, a także dla odwiedzających tę okolicę, w powiązaniu z istniejącym zagospodarowaniem szerszego otoczenia.

Co ciekawe – regulamin konkursu nie nakłada szczególnych wymogów w zakresie przygotowania i uprawnień zawodowych osób uczestniczących w konkursie. Każdy zatem może wziąć udział w konkursie. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie TUP.

Źródło: Towarzystwo Urbanistów Polskich

Pt., 18 Mj. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski