Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dostępność Plus: konsultacje programu

Dostępność Plus: konsultacje programu fotolia.pl

Resort rozwoju rozpoczął konsultacje programu Dostępność Plus. Na jego realizację w latach 2018-2025 ma trafić ponad 23 mld zł. Źródłami finansowania będą fundusze europejskie, fundusze norweskie oraz fundusze krajowe, w tym budżet państwa i budżety JST. Konsultacje programu mają trwać do 6 kwietnia.

Dwa wymiary

Program ma dwa wymiary. Pierwszy zakłada, że państwo w swoich działaniach będzie zawsze uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Czyli na przykład wprowadzi prawo, które zagwarantuje, że: nowe budynki będą pozbawione barier architektonicznych, każdy nowo kupiony pociąg, autobus albo tramwaj będzie przygotowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami, przestrzeń publiczna (na przykład wyjście z dworca, dojście na perony, przejścia dla pieszych) będzie odpowiednio oznakowana. Państwo ma także inwestować w wiedzę osób, które tworzą przestrzeń publiczną: architektów, urbanistów, inżynierów, nowe technologie, które sprzyjają włączeniu seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Drugi wymiar obejmuje inwestycje w istniejącą infrastrukturę, przestrzeń, środki transportu, strony internetowe czy usługi o charakterze powszechnym. To, co już funkcjonuje ma być dostosowanie do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Osiem zakresów i wiele założonych efektów

Wszystkie działania w programie będą realizowane w ośmiu zakresach: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. Autorzy przewidzieli np., że 1000 miejscach i budynkach użyteczności publicznej zostaną usunięte lub ograniczone bariery architektoniczne i komunikacyjne; co najmniej 20 proc. mieszkań wybudowanych w programie Mieszkanie Plus będzie dostępnych dla osób o szczególnych potrzebach;wszystkie nowo zakupione autobusy i tramwaje będą przyjazne seniorom i osobom z niepełnosprawnościami; strony internetowe wszystkich urzędów i instytucji będą dostępne dla osób niewidomych i niesłyszących; co najmniej połowa czasu antenowego w TV będzie dostępna dla osób niewidomych i niesłyszących (audiodeskrypcja i napisy).

Program dostępny jest tutaj.

Źródło: mr.gov.pl

Pt., 23 Mrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża