Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

UE dofinansuje budowę mieszkań w Poznaniu

UE dofinansuje budowę mieszkań w Poznaniu fotolia.pl

Europejski Bank Inwestycyjny sfinansuje budowę 1300 dostępnych cenowo lokali mieszkalnych w Poznaniu w ramach Planu inwestycyjnego dla Europy. Zapewni to dostęp do mieszkań osobom, które nie mogą skorzystać z lokali komunalnych ze względu na zbyt wysokie dochody, a jednocześnie nie posiadają zdolności kredytowej umożliwiającej zakup mieszkania na wolnym rynku.

Kredyt w wysokości 147 mln PLN (około 34 mln EUR) został udzielony przez EBI spółce Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w ramach przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i jest objęty gwarancją Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) — jednego z filarów Planu inwestycyjnego dla Europy opracowanego przez Komisję Europejską.

Dzięki kredytowi z EBI powstanie około 1300 dostępnych cenowo lokali mieszkalnych (przeznaczonych na wynajem, z możliwością wykupu na określonych warunkach) oraz związanej z nimi infrastruktury towarzyszącej, obejmującej wodociągi, system kanalizacji sanitarnej, system dróg miejskich, garaże i nadziemne miejsca parkingowe. Ponadto zostaną wybudowane lokale handlowe i usługowe oraz obiekty rekreacyjne i edukacyjne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania osiedli. Budowa nowych lokali umiejscowionych w kilku lokalizacjach na terenie Poznania ma się zakończyć do 2021 roku.

- Cieszymy się z nawiązania współpracy ze spółką PTBS i wsparcia jej przedsięwzięcia, które ułatwi dostęp do mieszkań w Poznaniu i pozwoli ograniczyć wykluczenie społeczne. Plan inwestycyjny dla Europy oznacza także finansowanie infrastruktury społecznej i tym samym wspieranie gospodarki solidarnej, czego ten projekt jest doskonałym przykładem. Jesteśmy przekonani, że to przedsięwzięcie może stać się wzorem do naśladowania dla innych gmin, które zamierzają ubiegać się o środki finansowe na swoje projekty miejskie - powiedział Wiceprezes EBI Vazil Hudák, odpowiedzialny za działania Banku w Polsce.

Z kolei Andrzej Konieczny, Prezes Zarządu PTBS, podkreślił: „Kredyt otrzymany z EBI pozwoli nam na rozszerzenie dotychczasowej oferty PTBS o mieszkania z opcją wykupu. Najem z dojściem do własności to nowe rozwiązanie, dotychczas niestosowane na szeroką skalę. Sukces pilotażowej inwestycji – w ubiegłym roku oddaliśmy klucze do 20 mieszkań wybudowanych w tym systemie – pokazał, że mieszkańcy Poznania są zainteresowani taką formułą objęcia lokalu mieszkalnego. Wierzę, że program wdrażany w tak dużej skali przyczyni się do zwiększenia dostępności mieszkań dla osób średnio zarabiających, które wiążą swoją przyszłość z Poznaniem, jednak ze względu na swoją sytuację ekonomiczną mają trudność z pozyskaniem mieszkania na wolnym rynku”.

Także Elżbieta Bieńkowska, Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, wypowiedziała się podkreślając, że: „Podpisane porozumienie pokazuje jak Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych może przynieść realne zmiany dla Polaków. Cieszę się, że w Poznaniu powstaną mieszkania, które będą dostępne dla tych, których nie było stać na własne M, wszystko dzięki inwestycji wspieranej przez pożyczkę z EFSI”.

EBI finansuje znaczną część lokali mieszkalnych dostępnych cenowo, które miasto planuje oddać do dyspozycji mieszkańców do 2021 roku, oraz umożliwia spółce PTBS zwiększenie oferty mieszkaniowej o prawie 50% w ciągu następnych pięciu lat. Projekt ten jest sztandarową inicjatywą w ramach strategii rozwoju obszarów miejskich Poznania. Powinien on w szczególności przyczynić się do zatrzymania absolwentów uniwersytetów i innych uczelni dzięki zwiększeniu podaży lokali dostępnych cenowo, a także do usunięcia barier dochodowych na rynku mieszkań. Pomoże to miastu w odwróceniu tendencji, jaką jest spadek liczby mieszkańców m.in. z powodu wysokich cen lokali mieszkalnych, a także pobudzi konkurencyjność Poznania i będzie sprzyjać stosowaniu wzorców zrównoważonego rozwoju.

Mimo że EBI po raz pierwszy podejmuje działania wspólnie z PTBS, projekt ten stanowi kontynuację długotrwałej współpracy z Miastem Poznań i jego spółkami komunalnymi, mającej na celu rozwój i rewitalizację miasta. Poprzez udzielenie atrakcyjnego, korzystnie oprocentowanego kredytu długoterminowego EBI umożliwia spółce sfinansowanie programu inwestycyjnego na konkurencyjnych zasadach, co przyczyni się do obniżenia wysokości czynszów. Obecnie EBI opracowuje szerzej zakrojony program kredytowy ukierunkowany na większą liczbę projektów dotyczących lokali socjalnych i dostępnych cenowo w całej Polsce, a transakcja zawarta z PTBS jest w tym zakresie projektem pilotażowym.

Źródło: Komisja Europejska, wielkopolska.eu

Czw., 16 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka