Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

BCC o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym

BCC o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym fotolia.pl

Business Center Club ocenił rządowy projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe.

Dokument ten ustala zasady kwalifikowania i przekazywania nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa na cele wspierania budownictwa mieszkaniowego. Powołuje również do życia nową państwową osobę prawną – Narodowy Fundusz Mieszkaniowy.

Zdaniem Łukasza Bernatowicza, eksperta BCC, pomysł na najem lub najem z dojściem do własności jest bardzo bliski lokatorskiemu czy spółdzielczemu prawu do lokalu. Pojawiać może się więc pytanie, czy budownictwem powinno zająć się państwo, które nie ma kompetencji w tym zakresie, czy państwo powinno raczej wesprzeć spółdzielnie. Obawy budzi również fakt konieczności oddania gruntów do Funduszu, przez spółki Skarbu Państwa, dla których nieruchomości te niekiedy stanowią o sile ich majątku. Proponowane w ustawie rozwiązania prowadzą do zaburzenia działań wolnego rynku poprzez nadmierną ingerencję w jego prawidłowe funkcjonowanie. Jako niepokojący ocenia brak planowanej weryfikacji spełniania przez beneficjentów programu warunków uprawniających do przyznania mieszkania na preferencyjnych warunkach już po zakwalifikowaniu się do programu.

Z opinią można zapoznać się tutaj.

Przypomnijmy, że projektem zajmuje się także Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Strona samorządowa ma do niego szereg uwag, dlatego nie wydała pozytywnej opinii na styczniowym posiedzeniu plenarnym. Projekt został odesłany na zespół ds. infrastruktury, rozwoju lokalnego, polityki regionalnej i środowiska oraz zespół ds. systemu finansów publicznych, które w tym miesiącu będą się nim zajmowały.

Sob., 11 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska