Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Organ właściwy w sprawie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych

Organ właściwy w sprawie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych fotolia.pl
Według art. 37 ust. 2 "Rozpoczęcie albo wznowienie budowy, w przypadkach określonych w ust. 1, art. 36a ust. 2 albo w razie stwierdzenia nieważności bądź uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę, może nastąpić po wydaniu nowej decyzji o pozwoleniu na budowę, o której mowa w art. 28, albo decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o których mowa w art. 54 ust. 4". 
 
Art. 37 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane nie dokonuje podziału przedmiotowego kompetencji organów administracji architektoniczno - budowlanej i organów nadzoru budowlanego. W orzecznictwie sądowym przyjęto, że "Przepis art. 37 ust. 2 Prawa budowlanego co prawda nie wskazuje na właściwość organów w poszczególnych rodzajach spraw, ale w tej mierze wolno odwołać się do orzecznictwa sądowoadministracyjnego, a zwłaszcza do uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 listopada 2001 r., sygn. OPS 9/01 (ONSA z 2002 r. Nr 2, poz. 59) wydanej wprawdzie przed (...) nowelizacją z 2005 r., ale precyzującą w uzasadnieniu sposób ustalania tej właściwości. 
W jej uzasadnieniu zwrócono uwagę, że pozornie mogłoby się wydawać, iż skoro uchylono ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę, czy też decyzja o pozwoleniu wygasła, to obowiązkiem inwestora jest poczynienie starań o uzyskanie nowego pozwolenia na budowę. 
 
Tak jednak nie jest. Przepis art. 37 ust. 2 Prawa budowlanego przewiduje wydanie nowej decyzji o pozwoleniu na budowę jedynie w przypadku nie rozpoczęcia robót, zaś w pozostałych przypadkach wznowienie budowy następuje po wydaniu decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót. Wymaga także podkreślenia, że przewidziana ustawą możliwość wydania decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót w żadnym razie nie może być traktowana jako legalizowanie odstępstw od pozwolenia na budowę. Właściwości organów, do wydania decyzji o wznowieniu robót budowlanych, nie normuje przepis art. 37 ust. 1 i 2 Prawa budowlanego. Co więcej powołany przepis art. 37 ust. 1 i 2 ogranicza się wyłącznie do unormowania przedmiotowego (rozróżnienia na decyzję o pozwoleniu na budowę i decyzję o pozwoleniu na wznowienie robót). Innymi słowy z przepisu art. 37 Prawa budowlanego nie można wyprowadzać jakichkolwiek wniosków dotyczących właściwości organów. O właściwości bowiem tych organów przesądzają unormowania z art. 82 ust. 1 i art. 83 Prawa budowlanego. Jeżeli tak to decyzję o pozwoleniu na wznowienie robót wydaje właściwy organ nadzoru budowlanego.
 
W konsekwencji NSA stwierdził, że decyzję o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, na podstawie art. 51 ust. 1a Prawa budowlanego, podejmuje organ nadzoru budowlanego także wówczas gdy organ administracji architektoniczno-budowlanej, na podstawie art. 36a ust. 2 tej ustawy, uchylił ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę.
 
Powyższe, po nowelizacji z 2005 r., odnosi się także do wypadku stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, na podstawie której doszło już do wykonania określonych robót budowlanych (postanowienie Naczelnego Sąd Administracyjnego z dnia 27 stycznia 2011 r. sygn. akt II OW 84/10)".
 
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie orzekającym dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie o sygn. akt II OW 185/12 rozstrzygając spór kompetencyjny co do ustalenie właściwości organu administracji publicznej w sprawie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych. podzielił w pełni pogląd przyjęty w ww. postanowieniu oraz postanowieniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 września 2012 r. sygn. akt II OW 92/12.
 
Źródło: CBOSA
 
Pt., 1 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka