Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Obowiązek zapewnienia odpowiedniego stanu technicznego budynku

Z wokandy. Obowiązek zapewnienia odpowiedniego stanu technicznego budynku fotolia.pl

Przyjęta przez ustawodawcę kolejność podmiotów, na których ciąży obowiązek zapewnienia odpowiedniego stanu technicznego budynku nie jest przypadkowa. Uznając, że prawo własności jest prawem dającym najszersze władztwo nad rzeczą i wobec tego do właściciela w pierwszej kolejności należy kierować nakazy z art. 66 Prawa budowlanego, w przepisie art. 61 ustawodawca wskazał właściciela lub zarządcę, a więc posłużył się alternatywą, co oznacza, że obowiązki na podstawie art. 66 ust. 1 w zw. z art. 61 Prawa budowlanego mogą być nałożone również na oba podmioty łącznie.

Określenie w sposób alternatywny osób odpowiedzialnych za stan techniczny obiektów budowlanych nie oznacza, że organy administracji w oderwaniu od szczególnych okoliczności faktycznych sprawy mogą bez uzasadnienia pominąć jedną z nich. Ustalenie stron postępowania i adresatów decyzji, należy do organu prowadzącego postępowanie, w związku z tym organ ten ma prawo żądać przedstawienia dokumentów świadczących o tym, kto jest właścicielem, ewentualnie współwłaścicielem, nieruchomości, gdyż błędne ustalenia w tym zakresie mogą skutkować wznowieniem postępowania lub stwierdzeniem nieważności decyzji.

W sytuacji niemożności ustalenia właściciela lub zarządcy danego obiektu, orzecznictwo dopuszcza uczynienie adresatem takiej decyzji innego podmiotu, tj. faktycznie władającego nieruchomością podmiotu wpisanego do ewidencji gruntów i budynków. Kryterium wyboru adresata decyzji nakładającej obowiązki z art. 66 ust. 1 Prawa budowlanego powinno być jednak związane przede wszystkim z posiadaniem prawa do dysponowania nieruchomością. Celem regulacji jest bowiem doprowadzenie do wykonania decyzji, nakazującej usunięcie nieprawidłowości, a tylko podmiot, który posiada określone prawa do wejścia na teren nieruchomości i wykonania określonego obowiązku, może być adresatem takiej decyzji. Niewątpliwie zatem podstawowe znaczenie dla prawidłowego zastosowania przepisów art. 61 i 66 Prawa budowlanego ma prawidłowe ustalenie adresata decyzji nakazującej wykonanie określonych obowiązków.

Wyrok Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 lipca 2024 r., sygn. II SA/Gd 222/24

Źródło: CBOSA 

Sob., 7 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek