Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związanie organu architektoniczno-budowlanego okresem ważności decyzji o warunkach zabudowy (2)

Związanie organu architektoniczno-budowlanego okresem ważności decyzji o warunkach zabudowy (2) fotolia.pl

Stosownie do treści art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy Prawo budowlane pozwolenie na budowęmoże byćwydane wyłącznie temu, kto złożyłwniosek w tej sprawie w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Ostateczna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w okresie swej ważności, z jednej strony upoważnia inwestora do wystąpienia z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, z drugiej zaśstrony - stosownie do art. 55 w zw. z art. 64 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wiąże organ architektoniczno-budowlany wydający pozwolenie na budowęw zakresie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu w niej ustalonych

Sformułowanie "okres ważności decyzji" zawarte w art. 32 ust. 4 pkt 1 Prawa budowlanego wyraźnie wskazuje, że chodzi o określenie czasu, w którym decyzja ma moc obowiązującą, a więc upływ "okresu ważności decyzji" powoduje ten skutek, że po jego upływie zarówno inwestor jak i organ architektoniczno-budowlany orzekający w sprawie pozwolenia na budowęnie może jużpowoływaćsięna tędecyzję, gdyżutraciła ona swojąważność(Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 sierpnia 2013 r. II SA/Kr 456/13)

W przypadku, gdy wniosek o zatwierdzenie projektu i wydanie pozwolenia na budowęzłożony zostałpo "okresie ważności decyzji" o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, to organ architektoniczno-budowlany zobligowany jest odmówićzatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

Stwierdzićtrzeba, że złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowęprzez inwestora jedynie w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, spowoduje, że mimo późniejszego upływu okresu ważności tej decyzji, zachowa ona swoje znaczenie prawne w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę.

Jeżeli warunek ten nie zostałspełniony, to decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z uwagi na upływ czasu traci swojąważnośći w żadnym postępowaniu nie jest możliwe przywrócenie ważności tej decyzji. Nie chodzi więc o nieważnośćtakiej decyzji spowodowanąupływem czasu, ale o ważnośćdecyzji w określonym czasie, w tym znaczeniu, że po upływie wyznaczonego czasu decyzja traci znaczenie prawne i przestaje obowiązywać

Źródło: CBOSA

Sob., 9 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka