Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jan Grabkowski, Starosta Poznański: „Oczekuję konkretnego wsparcia dla wszystkich placówek medycznych”

Jan Grabkowski, Starosta Poznański: „Oczekuję konkretnego wsparcia dla wszystkich placówek medycznych” na zdjęciu: Jan Grabkowski

W gminach Powiatu Poznańskiego trwają zbiórki dla szpitali, wolontariusze szyją maseczki ochronne. – Jako samorządowcy zrobimy wszystko, by zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo i maksymalną ochronę zdrowia – mówi Jan Grabkowski, Starosta Poznański, Wiceprezes Zarządu ZPP.

Panie Starosto, ile potwierdzonych przypadków koronawirusa jest obecnie w powiecie poznańskim?

Jan Grabkowski: Na 20 marca, godzinę 12.00 stan zakażonych koronawirusem w Wielkopolsce to 18 osób, z czego z Poznania i powiatu poznańskiego to 13 osób. Niestety jedna z zarażonych, mieszkanka powiatu poznańskiego, zmarła. Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja zmienia się dosłownie z minuty na minutę.

Jakie działania do tej pory zostały podjęte w powiecie w związku z epidemią? Czy działają urzędy?

Jan Grabkowski: Starostwo Powiatowe w Poznaniu zostało dostosowane do nowych zasad pracy i obsługi mieszkańca, które gwarantują pełne bezpieczeństwo naszym klientom. Bardzo dziękuję wszystkim za zrozumienie tej sytuacji. Póki co, nie zamykamy się na naszych mieszkańców, ale jednocześnie apelujemy o  ograniczenie wizyt do niezbędnego minimum. W przypadku rejestracji pojazdów istnieje możliwość złożenia wniosku o przywrócenie terminu, co jest równoznaczne z załatwieniem sprawy w ustawowym terminie, a więc nie będzie podlegać karze pieniężnej. Wszystkie filie wydziału komunikacji w powiecie zostały zamknięte. Cały czas zachęcam do kontaktu telefonicznego i mailowego. Aktualne informacje znajdują się na naszych stronach internetowych; www.powiat.poznan.pl; www.bip.powiat.poznan.pl

Podobne kroki podjęli wójtowie i burmistrzowie z naszego powiatu.

Jak sytuacja wygląda jeśli chodzi o szpital w powiecie poznańskim?

Jan Grabkowski: Szpital w Puszczykowie pracuje w tak zwanym trybie ostrodyżurowym. Zawieszono do odwołania przyjęcia planowe, pacjenci nie wymagający aktualnie leczenia zostali wypisani do domów.

Z wielu polskich miast płyną pełne otuchy sygnały o pomocy sąsiedzkiej – o robieniu zakupów dla seniorów, pomocy w wyprowadzeniu psa czy dostarczeniu posiłku. Czy w powiecie poznańskim również odbywają się takie akcje?

Jan Grabkowski: W gminach powiatu poznańskiego rozpoczęły się zbiórki dla szpitali, wolontariusze szyją maseczki ochronne, działa pomoc sąsiedzka. Jestem naprawdę zbudowany postawą naszych mieszkańców.

Nie wiadomo ile czasu potrwa jeszcze konieczność izolacji, ale czy w powiecie poznańskim planowane są już działania na najbliższą przyszłość? Jeśli tak, to co będą obejmować?

Jan Grabkowski: Po minionej sesji Rady Powiatu mamy w naszym budżecie 5,5 mln złotych tak zwanych rezerw. Pieniądze te decyzją Zarządu mogą być przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa i konkretne działania związane z ochroną zdrowia. W marcu zakupiliśmy 300 kombinezonów ochronnych dla naszych strażaków, którzy aktywnie uczestniczą w działaniach wspierających służby medyczne w walce z koronawirusem. Wspólnie z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem chcemy kupić sprzęt diagnostyczny, aby zdecydowanie zwiększyć liczbę testów, po to, by diagnozowanie pacjentów odbywało się niemal błyskawiczne. Dzięki temu uzyskamy realny obraz sytuacji, a co najważniejsze, będziemy mogli natychmiast działać. Jestem w stałym kontakcie z prezydentem Poznania, wojewodą oraz wójtami i burmistrzami. Na bieżąco wymieniamy się informacjami. I w razie potrzeby będziemy reagować.

Czując pełną odpowiedzialność za naszych mieszkańców  jako samorządowcy – zrobimy wszystko, by zapewnić im bezpieczeństwo i maksymalną ochronę zdrowia. Ale warto też wspomnieć, że polski rząd otrzymał 7,2 mln euro – czyli 32 mld złotych na walkę z koronawirusem. Dlatego w imieniu wójtów i burmistrzów powiatu poznańskiego i całej Aglomeracji Poznańskiej oczekuję konkretnego wsparcia wszystkich, podkreślam wszystkich placówek medycznych przede wszystkim w zaopatrzenie w środki ochrony.

Pt., 20 Mrz. 2020 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska