Panie na politechniki! Dziewczyny mogą wszystko, więc pora obalić mity

Panie na politechniki! Dziewczyny mogą wszystko, więc pora obalić mity fotolia.pl

Pora obalić mity, twierdzi dr inż. Iwona Późniak-Koszałka, prodziekan Wydziału Elektroniki   Politechniki Wrocławskiej.

"Żyjemy w XXI wieku, dzisiaj kobieta sama decyduje o sobie i nie musi, zgodnie z klasycznym podziałem ról, wybierać zawodu nauczycielki lub pielęgniarki. Może zostać inżynierem! Na Wydziale Elektroniki, z którym jestem związana, faktycznie jest mniej studentek niż na kierunkach takich jak architektura, ochrona środowiska, bioinżynieria. Niemniej jednak dziewczyny naprawdę dobrze sobie radzą. Wiele z naszych absolwentek robi teraz doktoraty na światowych uczelniach. Myślę, że najwyższa już pora, aby obalić mit, że studia na politechnice są trudne.

Poziom trudności jest taki sam jak na uniwersytecie. Studia techniczne mogą być co najwyżej bardziej pracochłonne. Jednak, podpierając się powszechnymi opiniami, czyż to właśnie kobiety nie są bardziej sumienne i pracowite? Taki zwiększony wkład pracy później się opłaca.

Zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem technicznych mają duże koncerny, lokalne przedsiębiorstwa, ponieważ świat, w którym żyjemy jest cały stechnicyzowany. Nie wymaga on – jak kiedyś – siły fizycznej. Maszyny są sterowne automatycznie, komputerowo. To pielęgniarka opiekująca się obłożnie chorym ma cięższą pracę niż kobieta inżynier."

Prof. Stanisław Bielecki, rektor Politechniki Łódzkiej: "Strach przed tak zwanym 'męskim kierunkiem' jest absurdalny. Dziewczyny mogą wszystko!"

Politechnika Łódzka nie od dziś obala mity na temat studiów technicznych – walczy z powszechnym przekonaniem, że są one trudne, nudne i odhumanizowane.

W swoich materiałach promocyjnych uczelnia zapewnia, iż jedno jest tu pewne – przyszli absolwenci na pewno nie będą nalewać piwa w pubie. W jej murach systematycznie upada również kolejny mit, że politechniki nie są dla dziewczyn. Z roku na rok jest ich tu coraz więcej i coraz śmielej otwierają drzwi do swoich zawodowych marzeń.

PŁ umożliwia swoim absolwentom oraz młodym naukowcom przemianę w młodych biznesmenów. Od 2008 roku działa tu specjalna komórka – Dział Transferu Technologii (notabene prowadzona głównie przez kobiety), dzięki której można zaplanować, a nawet rozkręcić swój własny biznes na bazie własności intelektualnej uczelni. DTT organizuje szkolenia, warsztaty i konsultacje z udziałem ekspertów, dzięki którym łatwiej wybrać skuteczną strategię przemiany nowej technologii we własną firmę. – Absolutnie należy zapomnieć, że są jakieś wyłącznie męskie zawody – mówi prof. dr hab. inż.

Stanisław Bielecki, rektor Politechniki Łódzkiej. – "Żyjemy w XXI wieku, technologie tak bardzo posunęły się do przodu, że właściwie wszystko jest już zminiaturyzowane. Dziś od siły fizycznej ważniejsza jest potęga umysłu. Dlatego strach przed tzw. „męskim kierunkiem” jest absurdalny. Dziewczyny mogą wszystko!"

Źródło: informacja podana za portalem ”Dziewczyny na politechniki”, http://www.dziewczynynapolitechniki.pl

Czw., 12 St. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: