Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wpływy z VAT oraz władztwo podatkowe. ZPP wnioskuje o zmiany

Wpływy z VAT oraz władztwo podatkowe. ZPP wnioskuje o zmiany fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich w ramach propozycji zmian w zakresie funkcjonowania samorządu terytorialnego dotyczących inicjatywy „Samorząd 3.0 – Rozwój bez barier” zgłosił propozycję dywersyfikacji dochodów JST poprzez wprowadzenie transferu środków na rzecz jednostek samorządu terytorialnego w wysokości uzależnionej od wysokości wpływów budżetu państwa z podatku VAT. Ponadto to ZPP po raz kolejny zawnioskował o przyznanie powiatom władztwa podatkowego.

W uzasadnieniu ZPP wskazał, że: "Wprowadzanie zmian w podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych polegających na wprowadzeniu kolejnych ulg, zwolnień, podwyższaniu kosztów uzyskania przychodów, obniżanie stawek podatków czy podwyższanie progów podatkowych powoduje, spadek potencjalnych przyszłych wpływów z tytułu podatków dochodowych. Dotyczy to zwłaszcza podatku dochodowego od osób fizycznych. Często jest to uzasadniane chęcią zwiększenia wielkości dochodu rozporządzalnego obywateli. Zwiększony dochód rozporządzalny przenosi się natomiast na zwiększoną konsumpcję, co oznacza również zwiększenie wysokości podatku VAT. W konsekwencji budżet państwa niweluje sobie część luki wynikającej z wprowadzonej ulgi z podatków pośrednich. Możliwości takiej nie ma samorząd terytorialny".

Uzasadniając kwestię władztwa podatkowego Związek wskazywał na fakt, że obecne rozwiązanie jest wbrew przepisom Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. Daltego też zdaniem ZPP jak najszybciej należy usunąć tę niezgodność. "Przyczyni się to do wzmocnienia potencjału powiatów w zakresie ich dochodów własnych." - czytamy w piśmie ZPP.

Zdaniem ZPP zaproponowane rozwiązanie ustabilizuje sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego.

Śr., 9 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka