Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie fotolia.pl
Prace pierwszego roboczego tygodnia nowego roku w Sejmie będą miały także akcent samorządowy. W dniach 7 i 8 stycznia podkomisja stała ds. jakości kształcenia i wychowania  kontynuować będzie rozpatrywanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2957), którymm zajęła sie tuż przed przerwą świąteczną. Projekt przedstawialiśmy Państwu w grudniu tutaj (http://wartowiedziec.org/index.php/edukacja/prawo-i-zarzadzanie/23635-zmiany-z-ustawie-o-systemie-owiaty).
 
Układanie proceduralnych klocków
 
Gdy projekt regulacji trafił do sejmowej komisji edukacji, członkowie prezydium poróżnili się co do oceny zarówno jego zawartości, jak i sposobu procedowania. Ze względu na obszerność samego aktu źródłowego oraz jego kolejnych zmian, w tym obecnej (jak zauważyl jeden z posłów, poszczególne artykuły numerowane są już powtarzaniem liter np. 44zzw). Dyskusję wywołał także zakres zmian. Uzasadnieniem dla przedstawienia projektu przez ministerstwo edukacji było nadanie rangi ustawowej regulacjom, które do tej pory znajdowały się w ministerialnych rozporządzeniach, ponieważ tak nakazał w swoim wrześniowym wyroku Trybunał Konstytucyjny. Jednak w projekcie resort zawarł także inne zmiany, niż tylko te wskazane przez Trybunał.
 
Wyrok Trybunału wchodzi z w życie 9 kwietnia br., więc aby zachować reguły prawodawcze nowa ustawa powinna być ogłoszona do końca marca. W opinii prawników sejmowych, najlepiej byłoby, gdyby uchwalono ustawę na posiedzeniu Sejmu 16 stycznia. Wtedy na początku lutego mógłby zająć się nią Senat i projekt wróciłby do Sejmu na posiedzenie 20 lutego. Członkowie komisji edukacji na posiedzeniu 5 grudnia po długiej dyskusji zdecydowali w głosowaniu o procedowaniu całego projektu i skierowanie go do podkomisji stałej ds. jakości kształcenia i wychowania. Ta 16 grudnia odbyła dyskusję ogólną, która można prześledzić tutaj http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=809619408FB68566C1257DA9002ED9D2. A na kolejnym posiedzeniu 18 grudnia rozpatrzono art. 1 od zmiany nr 1 do nr 25.
 
Źródło: sejm.gov.pl
Niedz., 4 St. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża