Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wybory samorządowe a kadencyjność PKW

Wybory samorządowe a kadencyjność PKW fotolia.pl

W nadchodzącym tygodniu do Sejmu ma trafić prezydencki projekt zmian w Kodeksie wyborczym, zakładający m.in. kadencyjność PKW - poinformował PAP minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński. Jak dodał, przed złożeniem w Sejmie prezydent przedstawi projekt liderom sił parlamentarnych.

- Projekt jest już prawie gotowy, trwają ostatnie szlify. Pan prezydent przewiduje, że zostanie on złożony do parlamentu w pierwszej dekadzie stycznia, po przedstawieniu go liderom sił parlamentarnych - zapowiedział w rozmowie z PAP minister Dziekoński.

Jak podkreślił, projekt powstał w Kancelarii Prezydenta po listopadowych wyborach samorządowych i zawiera w sobie wnioski, które były zgłaszane przez ugrupowania polityczne, również opozycyjne, jak i instytucje oraz organizacje. Prezydent z uwagą przyjął te propozycje partii opozycyjnych, które są zgodne z konstytucją i jednocześnie mają służyć wzmacnianiu zaufania głosujących do transparentności procesu wyborczego.

Prezydencka propozycja, oprócz 9-letniej kadencyjności Państwowej Komisji Wyborczej, zakłada m.in. wzmocnienie roli szefa PKW, szczególnie poprzez skuteczniejszy nadzór nad Krajowym Biurem Wyborczym oraz wprowadzenie zasady klasyfikowania głosów nieważnych. Tak, żeby było wiadomo, czy były one puste czy błędnie oznaczone.

Prezydent zapowiedział przygotowanie projektu zmian w Kodeksie wyborczym po kłopotach z systemem informatycznym, które opóźniły podanie do publicznej wiadomości wyników I tury wyborów samorządowych. Wywołało to polityczną i medialną burzę wokół PKW, w efekcie której zmienił się skład Komisji.

- Pan prezydent proponuje zmianę Kodeksu wyborczego, co deklarował po listopadowych wyborach samorządowych, żeby odnowić zaufanie obywateli do procesu wyborczego, w szczególności do samorządowego procesu wyborczego, który jest bardzo zróżnicowany - powiedział Olgierd Dziekoński.

Na pytanie, kiedy nowela Kodeksu wyborczego mogłaby zostać uchwalona, odparł, że to już zależy od parlamentu. - Pan prezydent chce złożyć tę propozycję jak najszybciej, żeby mogła być ona wykorzystana przy skutecznej pracy parlamentu już przy wyborach parlamentarnych w 2015 roku, bo przy wyborach prezydenckich jest to już technicznie niemożliwe - podkreślił minister Dziekoński.

- Jeżeli parlament uzna, że dobrze by było, żeby nowa regulacja została zastosowana przy wyborach parlamentarnych, to tak może się stać - dodał.

Źródło: PAP, KPRP

Pt., 2 St. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka