Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Raport o zatrudnieniu w sektorze samorządowym. Publikacja warta uwagi

Raport o zatrudnieniu w sektorze samorządowym. Publikacja warta uwagi fotolia.pl

Zachęcamy do lektury interesującej publikacji zatytułowanej „Samorząd jako pracodawca. Raport o zatrudnieniu w sektorze samorządowym”. Wydawnictwo to jest pierwszym tego typu w Polsce raportem przedstawiającym różne aspekty zatrudnienia w sektorze samorządowym, ze szczególnym uwzględnieniem form dialogu między pracownikami i pracodawcami.

W publikacji autorzy skupili się na opisaniu, a przez co promowaniu form dialogu społecznego na poziomie lokalnym – między pracodawcami i pracownikami lub reprezentującymi ich związkami zawodowymi.

Pierwsza część raportu stanowi efekt próby zebrania wszystkich dostępnych informacji o samorządowym rynku pracy i warunkach jego funkcjonowania. Opisując ten obszar autorzy chcieli, aby dyskusja publiczna na ten temat była oparta na faktach, a nie mitach – o niekontrolowanym rozroście kosztownej administracji, która niewiele daje w zamian.

Drugą część publikacji stanowi prezentacja nowoczesnego podejścia do tworzenia przyjaznej i motywującej pracowników kultury organizacyjnej. Autorzy zauważyli, że podobnie jak w Norwegii tak i w Polsce można wskazać, że dobrze rozwijające się samorządy to te, które potrafią tworzyć taką właśnie kulturę organizacyjną.

Niniejszy raport ujawnia także wiele słabości systemu statystyki publicznej w obszarze zatrudnienia.

Autorzy podkreślają w niej także efekty działań samorządów. Pisząc m.in. o tym, że ok. 250 000 pracowników uczestniczy w wydatkowaniu 180 mld zł rocznie, że to samorządy wykorzystają ok. 40% funduszy spójności dostępnych dla Polski w najbliższych 7 latach. Zauważają także, że niezależnie od wysokiej społecznej oceny działalności samorządu terytorialnego (z roku na rok powyżej 60% badanych ocenia go dobrze lub bardzo dobrze) tkwią w tym sektorze znaczne rezerwy dotyczące podnoszenia efektywności i skuteczności dostarczania usług dla mieszkańców. Dodają, że ich uwolnienie wymaga nowoczesnego podejścia do zarządzania personelem, m.in. poprzez stały dialog, wzajemny szacunek i tworzenie motywującej atmosfery pracy, tak aby pracownicy potrafili i chcieli dać z siebie wszystko, co najlepsze.

Z pełną treścią Raportu można zapoznać się klikając TUTAJ.

Raport powstał w ramach projektu realizowanego przez Związek Miast Polskich i Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014, w ramach „Funduszu na rzecz godnej pracy i dialogu trójstronnego”.

Niedz., 28 Gr. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka