Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Ograniczenie niskiej emisji w gminach" - weź udział w projekcie

fotolia.pl

Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. podjęła się wypracowania skutecznego modelu przeciwdziałania zjawisku niskiej emisji czyli unoszących się tuż nad naszymi głowami dymów i pyłów, które powstają na skutek ogrzewania budynków niskosprawnymi źródłami ciepła w nieefektywny sposób spalając słabej jakości paliwa stałe, zwłaszcza węglowe, a bardzo często także śmieci i odpady poprodukcyjne. Jednym z elementów dążenia do założonego celu jest realizacja projektu zatytułowanego „Ograniczenie niskiej emisji w gminach”.

Projekt ten jest realizowany przy udziale finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w okresie od 1 lipca 2014 roku do 31 grudnia 2015 roku.

Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom społecznym, środowiskowym i ekonomicznym zjawiska niskiej emisji w polskich gminach, przy założeniu, że znaczna redukcja niskiej emisji jest możliwa poprzez:

  • spowodowanie, że do spalania paliw stałych powszechniej stosowane będą nowoczesne i bardziej wydajne kotły;
  • budowę systemu kontroli w zakresie rodzajów paliw używanych do ogrzewania (w zamian za dofinansowanie,  beneficjenci zgadzali by się na wyrywkowe kontrole dokonywane przez pracowników urzędu gminy);
  • tworzenie profesjonalnego systemu wsparcia na poziomie lokalnym w gminie na okres realizacji projektu modernizacji źródeł zasilania;
  • budowę zjawiska presji społecznej na likwidację „trucicieli” w lokalnych społecznościach miejskich.

Osiągnięciu powyższego celu służyć będą zarówno działania edukacyjne skierowane do mieszkańców gmin oraz do przedstawicieli samorządów lokalnych. Ponadto w ramach projektu przewidziane jest przeprowadzenie w wybranych gminach szczególnie dotkniętych skutkami niskiej emisji, dwóch programów pilotażowych, prowadzących do wdrożenia środków ograniczających emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Na postawie doświadczeń płynących z programów pilotażowych, wydane zostanie ogólnodostępne opracowanie będące swoistym kompendium wiedzy na temat sposobów prowadzenia polityki prośrodowiskowej na poziomie lokalnym lub regionalnym. Aby zapewnić dotarcie  do możliwie najszerszego grona odbiorców, zostaną przygotowane materiały informacyjne w postaci broszur poświęconych niskiej emisji, jej skutkom oraz możliwościom ich minimalizowania, filmu edukacyjno – informacyjnego, oraz kampanii prasowej na łamach ogólnopolskich dzienników. Ponadto założenia projektu przewidują przeprowadzenie cyklu 30 szkoleń skierowanych do mieszkańców gmin oraz osobnych szkoleń  2-dniowych, mających na celu przygotowanie do pracy profesjonalnych koordynatorów gminnych prowadzących kompleksowe działania na rzecz ograniczenia niskiej emisji w swoich gminach. Niezależnie od szkoleń zorganizowane zostaną 4 seminaria regionalne i 2 konferencje poświęcone tematyce objętej projektem.

Samorządy zainteresowane udziałem w projekcie lub mających dodatkowe pytania na jego temat mogą kontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod jednym z numerów: 22-626-09-10, 22-825-86-92, 22-234-52-42.

Więcej szczegółów dotyczącyh projektu można znaleźć na stronie: http://www.niskaemisja.info.pl/

Pt., 19 Gr. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka