Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kontrakt lubuski - gminy zawierają partnerstwa

Kontrakt lubuski - gminy zawierają partnerstwa fotolia.pl

W ramach Kontraktu Lubuskiego zawiązały się 23 partnerstwa gmin, które zgłosiły 65 koncepcji przedsięwzięć inwestycyjnych. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego spotkali się samorządowcy z tych gmin, by dowiedzieć się o postępach prac nad Kontraktem. Odbyła się także konferencja prasowa. - Bardzo nam zależy na tym dokumencie, to wspaniałe narzędzie, dzięki któremu uzyskamy jeszcze lepsze rezultaty we wdrażaniu funduszy europejskich w nowej perspektywie - powiedziała marszałek Elżbieta Polak.

Kontrakt Lubuski to dokument, który będzie zawierać przedsięwzięcia inwestycyjne zgłoszone przez lubuskie miasta i gminy (spoza obszarów funkcjonalnych Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp.). Źródłem finansowania tych przedsięwzięć będzie Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020, którego całkowita alokacja wynosi 906 mln euro do 2020 roku.

Miasta wojewódzkie oraz ich obszary funkcjonalne mają swoje ZIT-y, czyli pulę funduszy na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Żeby jednak rozwój regionu odbywał się w sposób zrównoważony, nie można poprzestać na inwestycjach na terenach najbardziej zurbanizowanych. Trzeba też myśleć o mniejszych miastach i obszarach wiejskich. Właśnie po to powstaje Kontrakt Lubuski, który zdefiniuje plany inwestycyjne miast i gmin.

- Chcę, żeby te partnerstwa, które zawiązaliście, skrupulatnie wykonały swoją pracę, bo to wy najlepiej wiecie, czego potrzeba w waszych miastach i gminach - mówiła do samorządowców marszałek Polak. - Wiecie to lepiej niż inni eksperci. Nad spójnością zgłaszanych koncepcji musimy jeszcze popracować. Regionalny Program Operacyjny powinien zostać podpisany w grudniu, a to on będzie źródłem finansowania waszych przedsięwzięć.

Na konferencji prasowej marszałek Polak podkreśliła, że niektóre ze zgłaszanych koncepcji mają charakter "punktowy" i nie wszystkie z nich rozwiązują problemy problemy danego obszaru w sposób kompleksowy. Samorządowcy musieli bowiem zgłaszać swoje koncepcje zgodnie z kryteriami, z których najważniejsze to ponadlokalne oddziaływanie przedsięwzięcia, czyli zintegrowany charakter inwestycji. - Wiąże się to także ze zmianami, jakie ostatnio zostały wprowadzone w Regionalnym Programie Operacyjnym w wyniku negocjacji z Komisją Europejską - dodała.

Zmiany w RPO dotyczą m.in. priorytetu dotyczącego gospodarki i innowacji (29,71 proc. całej alokacji RPO). Ograniczono możliwości dofinansowania na przygotowanie terenów inwestycyjnych i infrastruktury. Trzeba się skupić na zagospodarowaniu terenów już istniejących. W przypadku priorytetu dotyczącego gospodarki niskoemisyjnej (16,57 proc. alokacji), modernizacja energetycznej infrastruktury ochrny zdrowia będzie uzależniona od restrykcyjnych warunków w zakresie ochrony zdrowia na danym obszarze. W przypadku priorytetu dotyczącego środowiska i kultury (14,03 proc. alokacji) zmioniejszono pulę środków na wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych a ponadto zwiększono alokację na gospodarkę odpadami kosztem gospodarki wodno-ściekowej. W przypadku priorytetu dotyczącego transportu (20,87 proc. alokacji), zmniejszona została alokacja na drogi, a zwiększona na kolej i transport miejski.

Poseł Waldemar Sługocki na konferencji prasowej podkreślił "dwufunduszowy" charakter Regionalnego Programu Operacyjnego (składa się on z puli Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego). - Apeluję o korzystanie z tego dwufunduszowego charakteru RPO, bo trzeba pamiętać, że w każdej inwestycji o charakterze infrastrukturalnym najważniejszy jest człowiek - dodał poseł Sługocki.

Źródło: lubuskie.pl

Nieprzypisany: Nieprzypisany

Czw., 20 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka