Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Współpraca międzynarodowa samorządów

Współpraca międzynarodowa samorządów fotolia.pl
Resort rozwoju przygtotował założenia ustawy zmieniającej przepisy regulujące funkcjonowanie tzw. europejskich ugrupowań terytorialnych. EUWT to formuła prawna, służąca realizowaniu wspólnych przedsięwzięć przez podmioty publiczne, w tym jednostki samorządu terytorialnego, z kilku państw członkowskich.
 
Co to jest Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej
 
EUWT to instrument prawny UE, służący tworzeniu sformalizowanych grup współpracy. Ugrupowania mogą być wykorzystane w ramach współpracy transgranicznej, transnarodowej i międzyregionalnej przez podmioty z różnych państw. Ugrupowania wyposażone są w osobowość prawną. Mogą nabywać i zbywać ruchomości i nieruchomości, przysługuje im możliwość zatrudniania pracowników. W skład EUWT mogą wchodzić: państwa członkowskie; władze regionalne i lokalne. Istnieje również możliwość podjęcia współpracy w ramach EUWT przez podmioty pochodzące z państw nie należących do Unii Europejskiej pod warunkiem, że pozwalają na to systemy prawne tych państw lub umowy międzynarodowe zawarte pomiędzy państwami członkowskimi a państwami trzecimi.
 
Zadania realizowane przez EUWT
 
EUWT wykonuje powierzone przez członków zadania, które nakierowane są na ułatwianie i upowszechnianie współpracy terytorialnej w celu osiągnięcia spójności społecznej i gospodarczej na obszarach, na których prowadzona jest współpraca. Wyróżnia się cztery typy zadań: pełnienie przez EUWT funkcji Instytucji Zarządzającej i/lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego w programach Europejskiej Współpracy Terytorialnej; realizacja projektów współfinansowanych ze środków programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej (w ramach wszystkich trzech komponentów tj.: współpracy transgranicznej, transnarodowej i międzyregionalnej); podejmowanie innych form współpracy terytorialnej poza systemem finansowania przez WE; prowadzenie przedsięwzięć finansowanych z innych środków niż programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
 
Zmiany ustawy w sprawie EUWT
 
Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego przepisów unijnych dotyczących EUWT zapewniła ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej. Przepisy zostały zmienione w 2013 r. przez regulacje  polityki spójności na lata 2014-2020. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt założeń nowelizacji ustawy. W projekcie założeń zaproponowano wprowadzenie następujących zmian:
- doprecyzowanie zasad zakładania i przystępowania do EUWT,
- dostosowanie przepisów ustawy EUWT do wprowadzonego mechanizmu milczącej zgody na przystąpienie do EUWT,
- dostosowanie terminologii do zmian przyjętych w Traktacie Lizbońskim (zamiana terminu Wspólnota na Unia Europejska),
- określenie zasad postępowania w przypadku zmiany konwencji EUWT,
- doprecyzowanie regulacji dotyczących prowadzenia rejestru EUWT,
- doprecyzowanie zasad wykonywania uprawnień państwa członkowskiego wynikających z art. 13 i 14 rozporządzenia 1082/2006.
 
Źródło: rcl.gov.pl
Pt., 7 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża