Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak sprawdzają się nowe instrumenty aktywizacji bezrobotnych

Jak sprawdzają się nowe instrumenty aktywizacji bezrobotnych fotolia.pl
Posiedzenie Naczelnej Rady Zatrudnienia 30 października poświęcone było m.in. podsumowaniu pierwszego okresu stosowania ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
 
Bon stażowy najpopularniejszy
 
Przedstawiciele resortu pracy przedstawili informacje pozyskane z 324 Powiatowych Urzędów Pracy za okres pięciu miesięcy (maj-wrzesień). Zdecydowanie najpopularniejszą formą aktywizacji bezrobotnych jest bon stażowy. Przeznaczony na aktywizację głównie absolwentów, może zostać przyznany osobom do 30. roku życia. Staranie się o jego przynanie jest możliwe dopiero wtedy, gdy bezrobotnemu zostanie nadany w urzędzie pracy odpowiedni tzw. profil bezrobotnego. To specjalista stwierdza, czy taka oferta dla bezrobotnego pomoże mu znaleźć zatrudnienie, czy też w jego przypadku lepsze będą inne formy aktywizacji. Instrument ten zastosowało ponad 88 proc. powiatów. Do 30 wrzesnia złożonych zostało ponad 11 tys wniosków, z których ponad 9 tys. zostalo zrealizowanych.
 
Inne instrumenty aktywizacji w tyle
 
Drugim co do popularności narzędziem jest bon szkoleniowy (także dla bezrobotnego do 30 roku życia) oraz bon na zatrudnenie, również przeznaczony dla osób do 30 roku życia, stanowiący dla pracodawców gwarancję refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem osoby bezrobotnej, której powiatowy urząd pracy przyzna taki bon. Bardzo małą popularnością cieszy się świadczenie aktywizacyjne, które starosta, na podstawie zawartej umowy, może przyznać pracodawcy za zatrudnienie skierowanej osoby bezrobotnej. Równie małe zainteresowanie jest pracami społeczno-użytecznymi (skierowano na nie 402 osoby) oraz umowami szkoleniowymi. Najrzadziej wykorzystywany jest grant na telepracę (tylko w 5 powiatach). 
 
Profilowanie działa?
 
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zakłada tzw. profilowanie pomocy dla bezrobotnych w trzech grupach. Pierwsza przeznaczona jest dla osób aktywnych, które nie potrzebują pomocy specjalistycznej, a jedynie ofert pracy. Druga, jako pomoc dla wymagających wsparcia, którzy korzystać będą ze wszystkich usług, jakie oferują urzędy. W trzeciej grupie znajdują się działania skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i tych, które same nie są zainteresowane podjęciem pracy lub legalnym zatrudnieniem. Jak dopowiedział wiceminister Jacek Męcina, w tej grupie są rownież osoby pracujące w szarej strefie. Ministerstwo wydało specjalną ulotkę o profilowaniu skierowaną do bezrobotnych. Od maja do września profilowaniem objęto 1,5 mln osób. Do I profilu zakwalifikowano 5,3 proc. (90 tys.). Wiekszość (67 proc.) zakwalifikowano do II profilu. W III znalazło 27,7 proc. 221 osób nie wyraziło zgody na ustalenie profilu.
Pt., 31 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża