Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Szczecinecki „Naturalnie TAK”

Warto zobaczyć: Powiat Szczecinecki „Naturalnie TAK” fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Szczecinku

Powiat Szczecinecki to czwarty pod względem powierzchni powiat w województwie zachodniopomorskim. Malowniczo położony pośród kompleksów leśnych, licznych jezior, rzek, urzeka bogactwem fauny i flory oraz niezwykłą, polodowcową rzeźbą terenu. Tak wyjątkowe walory przyrodnicze sprawiają, że powiat szczecinecki to doskonałe miejsce do egzystencji i zakątek Polski, coraz częściej wybierany przez turystów na odpoczynek od zgiełku codzienności.

Stolica powiatu, założony już w XIV wieku Szczecinek, w ciągu kilkunastu ostatnich lat zmienił swoje oblicze, a ponad 78 tysięcy mieszkańców powiatu ma powody do dumy z tak rozwijającego się i piękniejącego miasta. Odwiedzając Szczecinek koniecznie trzeba spróbować swoich sił na jednym z najdłuższych w Europie wyciągów do nart wodnych. Obowiązkiem zdaje się też być rejs tramwajem wodnym czy wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Szczecinku

Każda z pięciu gmin powiatu szczecineckiego oferuje turystom wspaniałe możliwości spędzenia wolnego czasu.

Gmina Biały Bór

Turysta odwiedzający gminę może liczyć na kameralny odpoczynek z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Walory przyrodnicze stwarzają dogodne warunki do uprawiania wszelkich form turystyki aktywnej. Gmina posiada oznakowane szlaki rowerowe, szlak pieszy i konny oraz może poszczycić się piękną i czystą plażą strzeżoną z wydzielonym basenem dla dzieci oraz wypożyczalnią sprzętu pływającego.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Szczecinku

Gmina Borne Sulinowo

Odwiedzając gminę koniecznie trzeba zobaczyć Wrzosowiska Kłomińskie. Największe w Polsce i jedne z największych wrzosowisk w Europie leżą na południe od Bornego Sulinowa i każdego roku przyciągają rzesze turystów. W listopadzie 2008 roku na terenie wrzosowisk utworzono florystyczny rezerwat przyrody „Diabelskie Pustacie” o pow. 932,53 ha. Wrzosowiska można zwiedzać pieszo, rowerem i samochodem.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Szczecinku

Gmina Barwice

Przez teren gminy przepływa 21-kilometrowa rzeka Dębica, która jest lewobrzeżnym dopływem Parsęty i wypływa z jeziora Dębno. Spływy kajakowe tą rzeką rozpoczynają się w miejscowości Piaski i choć nie należą do najłatwiejszych to sama trasa jest niezwykle malownicza.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Szczecinku

Gmina Szczecinek

Gmina Szczecinek to prawdziwy raj dla wędkarzy. Znajduje się tu wiele jezior (m.in. Wilczkowo, Wielimie, Wierzchowo), których różnorodność powoduje, że każde łowisko jest inne. W wodach tego terenu występuje prawie 50% wszystkich gatunków ryb słodkowodnych występujących w Polsce – wśród nich są zarówno gatunki pospolite, jak i te rzadko spotykane.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Szczecinku

Gmina Grzmiąca

Gmina ma charakter typowo rolniczy, jednak cała okolica cieszy się czystym i w wielu miejscach nienaruszonym krajobrazem i środowiskiem naturalnym oraz urozmaiconym ukształtowaniem terenu. Jedną trzecią powierzchni gminy porastają lasy z bogatą roślinnością oraz dziką zwierzyną pośród których meandruje królowa rzek – Parsęta z dużą różnorodnością występujących w niej gatunków ryb oraz pięknym otoczeniem przyrodniczym. Wszystko to stwarza niepowtarzalne doskonałe warunki dla turystyki pieszej i rowerowej.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Szczecinku 


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 29 Gr. 2021 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska